Porsche nis prodhimin e makinave elektrike, 30.000 porosi tashmë të mbërritura

Prodhuesi me qendër në Stuttgart nuk humb shumë kohë pasi zbuloi modelin e tij të parë elektrik, Taycan.

Porsche mund të vonohet pak me makinën e tij të parë elektrike, por ai synon të kompensojë kohën e humbur. Prodhimi serial i Taycan fillon vetëm disa ditë pas premierës botërore të kësaj makine.

Të hënën, më 9 shtator, kopjet e para të automjetit do të dalin nga korsitë e fabrikës, të cilat së shpejti do të arrijnë në disa prej 30.000 klientëve të mundshëm që kanë rezervuar tashmë makinën e tyre.

Është interesante se ata të gjithë rezervuan automjetet para premierës zyrtare në të cilën u zbulua për publikun modeli përfundimtar i Taycan.

Porsche ka investuar shumë para në modernizimin e fabrikës në Cufenhauzen, e cila do të mbledhë këtë makinë.

- Reklamë -

LEXO MË SHUMË

Sholtes: Kosova e meriton lëvizjen pa viza, vendimtar votimi në Këshill

Raportuesi për Kosovën në Parlamentin Europian, Igor Sholtes është shprehur i lumtur me vendimin e Komitetit LIBE ku u votua pro liberalizimit të vizave...

Video/ Interi i Kontes rrëmben trofeun “Naraja” në Valencia

Interi fiton trofeun “Naranja”, teksa thyen Valencian në “Mestalla” pas goditjeve nga pika e bardhë e penalltive, me zikaltërit që tregohen të saktë në...

Gjenevë, fillon takimi për formimin e komisionit kushtetues në Siri

   Përfaqësuesi special i Kombeve të Bashkuara (OKB) për Sirinë Staffan de Mistura, është takuar në Gjenevë të Zvicrës me zyrtarët turq, rusë dhe iranianë,...

Së fundi

Protesta nesër, Sali Berisha: Rikthehet uragani studentor

Studentët kanë paralajmëruar ditën e nesërme një protestë para godinës së ministrisë së Arsimit, Rinisë dhe Sporteve. Ata kanë njoftuar se  përmes protestës do...

Zbulohen bisedat e fshehta të Thaçit me Presidentin e Armenisë

Presidenti Hashim Thaçi ka njoftuar për një takim në kryeqytetin e Armenisë me Presidentin e këtij vendi, por nuk e ka zbuluar pjesën kryesore...

Parlamenti izraelit miraton ligjin e diskutueshëm

Parlamenti izraelit (Knesset) miratoi projekt-ligjin me të cilin Izraeli definohet si shtet-komb hebre. Sot herët në mëngjes, Knesseti me 62 vota 'për' dhe 55 'kundër'...