Policia izraelite sulmoi palestinezët që dëshironin të faleshin rreth Mesxhid-i Aksasë

Sipas një njoftimi të bërë nga Qendra e Informimit “Vadi Hilve”, një organizatë palestineze e të drejtave të njeriut, thuhet se forcat izraelite kanë sulmuar me shkopinj gome palestinezët e mbledhur para portës al-Asbat të Mesxhid-i Aksasë për të falur namazinë e jacisë dhe teravisë.

Në njoftim theksohet se forcat izraelite kanë parandaluar faljen e namazit dhe kanë larguar grupin nga zona, duke shtuar se disa të rinj që kanë reaguar janë arrestuar.

Policia izraelite edhe në Natën e Kadrit nuk kishte lejuar palestinezët që të zhvillojnë adhurimet e tyre përreth Mesxhid-i Aksasë.

Mesxhid-i Aksa ishte mbyllur më 22 mart për adhurime, për shkak të pandemisë së koronavirusit të ri (COVID-19).

- ISLAMSHOP.CH -

LEXO MË SHUMË

SHBA dhe talebanët nënshkruajnë marrëveshjen për procesin e paqes në Afganistan

Përfaqësuesit e SHBA-së dhe të talebanëve nënshkruan marrëveshjen me të cilën fillon procesi i paqes në Afganistan AA). Marrëveshja e...

Katarianët kanë 22 miliardë dollarë investime direkte dhe indirekte në Turqi

Ambasadori i Turqisë në Doha, Fikret Ozer, tha se "Katari është një nga vendet që ka kryer investimet më të shpejta në kohën më...

Kosova dhe Mali i Zi vendosin për heqjen e taksës kufitare

Qeveria e Kosovës dhe ajo e Malit të Zi janë duke rishikuar disa politika të rritjes së bashkëpunimit, ndërkohë që po shqyrtohet edhe mundësia...

Së fundi

Kosovë : Janë rregjistruar 13 raste të reja me COVID-19

TREMBËDHJETË RASTE ME COVID-19 DHE DY TË SHËRUAR! Sot më 31 maj 2020, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK me metodën RT-PCR, janë testuar...

Qeveria shfuqizon vendimet e mëparshme: Hapen çerdhet, kafiteritë, kufijtë e qendrat tregtare

Qeveria në detyrë ka zhvilluar sot mbledhjen e radhës, ku ndërmorën vendimin që t’i shfuqizojnë disa nga vendimet që kishin ndërmarrë në fillim të...

Rusia regjistroi një rritje të re të rasteve me koronavirus

Për herë të parë që nga 23 maji, rastet e reja shkuan në mbi 9 mijë, pasi 9.268 person rezultuan pozitivë me COVID-19 gjatë...