Plas në Durrës/ Socialistët i vërsulen Valbona Sakos

Ende pa ngrohur mirë karrigen e kryetares së Bashkisë së Durrësit, Valbona Sako e zgjedhur më 30 qershor me një rivale nga Bindja Demokratike ka filluar të ketë probleme në marrjen e Bashkisë së Durrësit.

Me marrjen e detyrës së saj, Valbona duket se ka filluar reprezaljet për largimet nga administrata e bashkisë dhe për këtë CNA.al ka mësuar se pak ditë më parë është bërë dhe një mbledhje me strukturat dhe zyrtarë të lartë socialist, sepse baza e partisë ka kundërshtime të forta ndaj saj dhe socilistët pretendojnë se kryetarja e zgjedhur po i sulmon në mënyrë të padrejtë thjesht dhe vetëm sepse njihen si mbështetës së PS-së dhe Vangjush Dakos.

Së fundi, duket se përplasja është bërë publike. CNA.al ka mundur të sigurojë një informacion të plotë në lidhje me reklamimin e një investimi nga kryetarja e bashkisë në detyrë, ku dhjetra qytetarë i thonë se ai nuk është investimi i saj, se ajo nuk ka ngrohur ende karrigen por investimi është bërë nga Vangjush Dako.

Duken dhjetra eksponentë që shkruajnë kundër kryebashkiakes në detyrë e cila kujdeset me anë të stafit të saj që ti heqë ato. Por kjo duket të jetë vetëm sipërfaqja dhe një përplasje e lehtë në rrjetet sociale dhe gjithçka tjetër duket të jetë më e thellë dhe më e ashpër brenda strukturave të Partisë Socialiste në Durrës.

CNA.al do të sjellë të dhëna të plota në lidhje me një konflikt që duket se është ndezur ashpër në qytetin bregdetar ku pas tërmetit të disa ditëve më parë, thashmë ka një “tërmet” tjetër, por këtë herë në skenën politike./

- ISLAMSHOP.CH -

LEXO MË SHUMË

Durrës : Arrestohet 50-vjeçari i dënuar me 10 vite burg në Itali për trafikim droge

I dënuar me 10 vjet burg nga autoritetet policore italiane, për kryerjen e veprës penale “Trafikimi i narkotikëve”, dhe i shpallur në kërkim ndërkombëtar...

YSK: Partitë kanë marrë rezultatet, rrjedh afati për ankesa

Ankara Kryetari i Komisionit të Lartë Zgjedhor të Turqisë (YSK), Sadi Güven, tha se partitë politike tashmë kanë pranuar rezultatet paraprake të zgjedhjeve lokale të...

Transportonin 7 sirianë klandestinë, dy të arrestuar në Fier

Dy persona kanë rënë në pranga në Fier, pasi transportonin shtatë sirianë që kishin hyrë ilegalisht në Shqipëri. Në makinën e 25-vjeçarit Mikel Hoxha, nga...

Së fundi

Ky shtet anulon procesin mësimor për tërë vitin 2020, s’ka as mësim online

Bolivia ka marrë vendim që procesi mësimor të anulohet për tërë vitin kalendarik për shkak të përhapjes së koronavirusit. Kështu, rreth dy milionë nxënës në...

Kosovë : Janë regjistruar 218 raste të reja dhe 15 viktima gjatë 24 orëve të fundit .

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike (IKSHPK) njoftoi se 15 pacientë kanë vdekur gjatë 24 orëve të fundit dhe janë regjistruar 218 raste të reja...

Tragjike në kosovë, dy vëllezër vdesin në një ditë nga Covid-19 në Pejë

Dy vëllezër që ishin haxhi, Mustafë Zekaj dhe Zekë Zekaj, të moshës 85 dhe 78 vjeç, vdiqën gjatë natës në Novosellë të Pejës. Vëllezërit kishin...