Pjatë vegjetariane – patate të ëmbla të fërguara pa vaj

Pjatë anësore që preferohet për të gjithë, veqanarisht për vegjetarianët. Pa vaj, pa kalori të tepërta, por super e shijshme.

PËRBËRËSIT:

3 patate të ëmbla, komplet
1 lugë gjelle, vaj ulliri
1-2 lugë, kripë
Melmesa, sipas dëshirës

PËRGATITJA

Patatet duhet të jenë komplet. Lani patatet, dhe më pas krijoni vrima te ajrit me një pirun.

Spërkatini me vaj ulliri dhe kripë. Mund edhe t’i lyeni me furqë kuzhine.

Pasi të jenë gati patatet, vendosini në shportën e FRITEZËS PA VAJ dhe mbylleni fritezën.

Caktoni temperaturën dhe kohën në FRITEZËN PA VAJ DELIMANO.

Fërgoni patatet në 200 °C për 35-40 minuta dhe testoni pastaj me piru a janë bërë sipas dëshirës tuaj. Shërbeni me melmesat dhe përbërësit tuaj të preferuar.

- ISLAMSHOP.CH -

LEXO MË SHUMË

Stuhia e fortë shkul pemët, “paralizohet” transporti hekurudhor në Gjermani

Pasagjerët që udhëtojnë me shërbimin e hekurudhave në Gjermaninë veriore janë përballur me anulime dhe vonesa të...

400 të rinj të shoqatës së “Vorio Epirit” drejt Bularatit

400 të rinj grekë janë nisur në drejtim të fshatit Bularat, për ceremoninë e varrimit të Kostandin Kaçifas. Këtë të dhënë e ka përcjellë historiani...

Yahoo duhet të paguajë 118 milionë $ për hakimin e 3 miliardë përdoruesve!

Vëmendja tek Yahoo është rikthyer pas thyerjeve masive të të dhënave dy vite më parë. Kësaj here bëhet fjalë për dëmshpërblimin që kompania duhet...

Së fundi

Qeveria paralajmëron vendim të ri për reciprocitetin me Serbinë

Tregu kosovar është vërshuar me produkte të importuara nga Serbia. Këtë e ka mundësuar heqja e taksës më 31 mars nga Qeveria në detyrë. Statistikat tregojnë...

Greqia shënon viktimën e 173-të nga COVID-19, 10 raste të reja në 24 orët e fundit

Greqia ka shënuar edhe një viktimë së fundmi nga COVID-19 duke e çuar bilancin në 173. Vendi fqinj në 24 orët e fundit ka shënuar...

Kosovë : 9 raste të reja me Covid-19 dhe 3 të shëruar.

NËNTË RASTE ME COVID-19 DHE TRE TË SHËRUAR! Sot më 26 maj 2020, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK me metodën RT-PCR, janë testuar...