Pika të reja për karikimin e automjeteve elektrike në Itali dhe Austri

Me 200 pikat e reja të karikimit të shpejtë, numri i stacioneve të karikimit të automjeteve elektrike ka arritur në 400 në rrugët kryesore të distancave të gjata në Itali dhe Austri, njoftoi Enel, operatori i pikave të karikimit.

Nga pikat e reja, 180 janë të vendosura në Itali dhe 20 në Austri.

Pikat e reja të karikimit me kapacitet prej 50 kilovat do të jenë në gjendje të karikojnë plotësisht dy automjete njëkohësisht duke marrë rreth 30 minuta.

Stacionet e karikimit të shpejtë janë pjesë e një rrjeti të gjerë në Itali dhe Austri që “u mundëson shoferëve të udhëtojnë nga Siçilia në Austri me automjetet e tyre elektrike me vetëm ndonjë ndalesë të shkurtër dhe pa frikën se mos mbeten pa energji”, tha Enel.

Pikat e karikimit u instaluan si pjesë e programit “Arteriet e Automjeteve Elektrike”, projekt evropian për zhvillimin e lëvizshmërisë elektrike të nisur në vitin 2016.

- Reklamë -

LEXO MË SHUMË

Greqi/ Shqiptari u gjet i vdekur në qeli, mjekët zbulojnë shkakun

Kur kanë kaluar disa muaj nga vdekja e shqiptarit, Bandiol Tusha në burgun e Koridhalo në Greqi, mjekët ligjorë kanë konfirmuar se vdekja e...

Ford me mbetjet e kokrrës së kafesë do të prodhojë pjesë të automjeteve

Gjiganti i automjeteve me bazë në SHBA, Ford Motor Company, do të përdorë mbeturinat e kafesë për...

Sivjet 10.5 për qind më shumë investime të huaja në Kosovë

Deri në shtator të këtij viti, investimet e huaja direkte të pranuara në Kosovë arritën vlerën prej 201.5 milionë euro, që paraqet një rritje...

Së fundi

Koronavirusi: Në anijen e ndaluar në Japoni, 3 shtetas nga Maqedonia e Veriut

Ministria e Punëve të Jashtme e Maqedonisë së Veriut ka bërë të ditur se në bordin e një anijeje të ndaluar në...

Roaming me Kosovën do të hiqet me ligj. Në Kuvend pas një jave

  Shqipëria do ta miratojë me ligj heqjen e “Roaming”-ut të telefonisë celulare me Kosovën. Propozimi i deputetit Eduart Shalsi u miratua nga Komisioni i...

Trafiku droge nga Afganistani në Itali/ Kush janë ‘kokat’ Hajri që rrëmbyen Jan Prengën, dikur i shpëtuan “Enigmës”…

Detaje të reja nga e kaluara e Altin Hajrit, i cili u shpall sot në kërkim nga...