Uncategorized

Përfitimet e uthullës së mollës

Spread the love

Uthulla e mollës shihet si eliksiri i bukurisë dhe i shëndetit, por ekspertët mendojnë se ka ardhur koha të ndani përfitimet reale nga ato të pavërteta.

Shumë përfitime janë të supozuara dhe më poshtë do të lexoni të gjitha mitet që duhet të ndaloni së besuari.

1.Rrit sistemin tuaj imunitar

Kultura baketriale dhe antioksidantët e gjendur tek uthulla e mollës mund të ndikojnë për mirë në shëndetin tuaj, por nuk reduktojnë sëmundjet kronike, duke përfshirë sëmundjet kardiovaskulare, diabetin, kancerin etj.

2. Shpërbën yndyrën

Studimet kanë treguar se acidi acetik në uthull mund të ndihmojë në uljen e prodhimit të yndyrës në mëlçi dhe të rregullojë nivelet e kolesterolit në gjak, por nuk mund të prisni që vetëm pirja e uthullës së mollës të bëjë magji për ju.

3. Ul sheqerin në gjak

Acidi acetik ul aktivitetin e tretjes së karbohidrateve, por këto studime mbështeten në popullata shumë të pakta në numër, janë studime të bëra me minj laboratori e jo njerëz.
Diabetikët duhet të vazhdojnë me kujdes kur përdorin uthull pasi mund të ndikojë në sasinë e insulinës që trupi do të kërkojë.

4. Vret bakteret

Thjesht sepse uthulla është acide dhe jo bazike nuk do të thotë se është një “vrasëse” mikrobesh! Pretendimet antimikrobike në lidhje me uthullën e mollës rrjedhin nga procesi i fermentimit.

5. Trajton sëmundjet e zemrës

Studiuesit ende nuk e kanë vërtetuar plotësisht rolin e polifenoleve, antioksidantëve që gjenden në ushqimet me bazë bimore të mbrojnë qelizat nga dëmtimi.

6. Është e mbushur me probiotikë

Probiotiket e gjendur tek uthulla e mollës janë në një nivel shumë të ulët, nivel që arrin thuajse në zero pas proceseve të shumta që kalon ky lëng.

7. Pirja e saj në mëngjes ju ndihmon të hani më pak gjatë ditës

Jo vetëm që kjo gjë është një mit, por pirja e uthull së mollës me stomak bosh mund të shkaktojë urth./Kosova Post/

Related posts

Dietë 5-ditore me mollë dhe dardhë

dritatv

Elezi: Nesër shpallën rezultatet përfundimtare nga KQZ

dritatv

Projekti i Rrugës së Arbrit, Rama: Do ta lidhim me Maqedoninë

dritatv

Leave a Comment