PD i çon një tjetër emër Prokurorisë: Ky është kryebashkiaku i dënuar për armëmbajtje pa leje

Ashtu siç kishte paralajmëruar Partia Demokratike vijon të nxjerrë emra kryebashkiakësh të dënuar më parë dhe që kanë marrë sipas saj mandatin në kundërshtim me ligjin e dekriminalizimit.

Sekretari i përgjithshëm i PD-së Gazment Bardhi tha sot para mediave se Partia Demokratike i ka kërkuar sot zyrtarisht Prokurorisë së Përgjithshme verifikimin e të kaluarës kriminale të kryebashkiakut të Matit, ish-gardistit Agron Malaj.

Ky është kryebashkiaku i pestë i denoncuar nga PD pas 30 qershorit.

“Sot PD i ka kërkuar zyrtarisht prokurorisë verifikimin e të kaluarës kriminale të Edi Ramës së Matit. Agron Malaj i dënuar me vendim gjyqësor të formës së prerë për armëmbajtje pa leje dhe i ndalohet kandidimi përjetë për një funksion publik.

PD i kërkon Prokurorisë së Përgjithshme dhe më pas KQZ të veprojë pa asnjë vonesë për administrimin e vendimit zyrtar të gjykatës së Matit dhe heqjen e mandatit për kreun e bashkisë së Matit Agron Malaj”, tha Bardhi.

- ISLAMSHOP.CH -

LEXO MË SHUMË

Nënshkruhet kontrata për ndërtimin e Kosovës së Re

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, është shprehur i kënaqur me faktin se po nënshkruhet kontrata e një prej projekteve më të mëdha në vendin...

Vuçiç thotë se në Shkup bisedova gjatë me Thaçin

Presidenti i Serbisë Aleksandar Vuçiç, sot në Shkup ka deklaruar se ka biseduar me presidentin e Shqipërisë, Ilir Metën dhe më së shumti ka...

Veliaj: Halli i vizës së Vasilit nuk është halli familjeve tona

Kandidati i majtë për Bashkinë e Tiranës, Erion Veliaj vijoi fushatën e tij elektorale në një takim me banorët e Ndroqit ku bëri një...

Së fundi

Ky shtet anulon procesin mësimor për tërë vitin 2020, s’ka as mësim online

Bolivia ka marrë vendim që procesi mësimor të anulohet për tërë vitin kalendarik për shkak të përhapjes së koronavirusit. Kështu, rreth dy milionë nxënës në...

Kosovë : Janë regjistruar 218 raste të reja dhe 15 viktima gjatë 24 orëve të fundit .

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike (IKSHPK) njoftoi se 15 pacientë kanë vdekur gjatë 24 orëve të fundit dhe janë regjistruar 218 raste të reja...

Tragjike në kosovë, dy vëllezër vdesin në një ditë nga Covid-19 në Pejë

Dy vëllezër që ishin haxhi, Mustafë Zekaj dhe Zekë Zekaj, të moshës 85 dhe 78 vjeç, vdiqën gjatë natës në Novosellë të Pejës. Vëllezërit kishin...