Pas një përgjumjeje të gjatë, Dielli fillon të zgjohet

Pas një përgjumjeje të gjatë, Dielli fillon të zgjohet: Janë disa shenja dhe një grup pikash që janë shfaqur në hemisferën e tij veriore, sipas fizikantit diellor Mauro Messerotti, nga Observatori Trieste i Institutit Kombëtar të Astrofizikës (INAF) dhe i Universitetit të Trieste.

”Pamja e tij tregon se riorganizimi i fushës magnetike diellore është duke u zhvilluar dhe tashmë prodhon disa tuba magnetikë të ciklit të ri të aktivitetit, duke krijuar disa grupe sporadike të njollave”, theksoi Messerotti.

”Këto pika në Diell kanë në të vërtetë nënshkrimin e ciklit të ri, sepse ato shfaqen në një gjerësi të madhe dhe e kanë të përmbysur fushën magnetike në lidhje me pikat e ciklit të vjetër, por cikli i ri sapo ka filluar sepse jemi akoma në fazën minimale”, shtoi ai.

Ciklet diellore, të cilat zgjasin mesatarisht 11 vjet, shënohen saktësisht midis periudhave të aktivitetit maksimal të Diellit, në të cilin rritet numri i pikave të diellit, dhe periudhat e aktivitetit minimal, numri i të cilave zvogëlohet.

- ISLAMSHOP.CH -

LEXO MË SHUMË

Është afër Kinës, në këtë shtet aziatik kanë vdekur 50 njerëz nga koronavirusi, 2854 të infektuar

Tajlanda ka raportuar këtë të premte 15 raste të reja me koronavirus dhe asnjë vdekje të re nga Covid-19, duke bërë që numri total...

Stoltenberg: Deri në dhjetor M. Veriut do anëtarësohet në NATO

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg shfaqi shpresën se procesi i ratifikimit të protokollit për anëtarësim të Maqedonisë së Veriut, do të përmbyllet...

Izraeli planifikon ndërtimin e 7 mijë banesave të reja në Jerusalemin Lindor

Autoritetet izraelite, pas vendimit të presidentit të SHBA-ve për Jerusalemin, planifikojnë ndërtimin e 7 mijë banesave të reja në vendbanimet hebreje në Jerusalemin Lindor,...

Së fundi

Hoti: Nuk do të hezitoj ta kërkoj. Thaçi: Qytetarët të zbatojnë masat rigorozisht

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti ka paralajmëruar vendosjen e gjendjes së jashtëzakonshme për shkak të përkeqësimit të situatës me koronavirus. Nga foltorja e Kuvendit, Hoti...

Hajdari paralajmëron krijimin e partisë së re: Shqiptarët duan një alternativë tjetër

Një ditë pas daljes publike të liderit të PD-së Lulzim Basha për listat e hapura, ku sulmoi ashpër kryeministrin Edi Rama, vjen një reagim...

Publikohet tjetër përgjim i Zoran Zaevit, ja çfarë thotë për Ali Ahmetin dhe rastin që po hetohej

Një tjetër përgjim i ashtuquajtur ‘’bombë’’ është publikuar nga mediat në Maqedoninë e Veriut vetëm pak ditë para zgjedhjeve, pikërisht për ish= kryeministrin Zoran...