Parlamenti Europian miraton ndalimin e ndryshimit të orës

Parlamenti Europian, miratoi rezolutën e përgatitur për t’i dhënë fund ndryshimit të orës në muajt e verës dhe dimrit në vendet anëtare.

Asambleja e Përgjithshme e PE-së u mblodh në Strazburg, për të shqyrtuar dhe votuar rezolutën në fjalë.

Deputetët miratuan rezolutën me 410 vota pro dhe 192 kundër.

Sipas rezolutës, vendet anëtare të BE-së deri në prill të vitit 2020 do të duhet të bëjnë një zgjidhje të përhershme mes orëve verore dhe dimërore, ndërsa duke filluar nga viti 2021 do t’i japin fund këtij zbatimi që ndryshonte orën dy herë në vit.

Në vendet anëtare të BE-së, çdo vit në ditën e diel të fundit të muajit mars, akrepat e orës i lëvizin një orë përpara, ndërsa të dielën e fundit të muajit tetor një prapa.

Në një sondazh që Komisioni i BE-së kishte bërë për të marrë opinionin e publikut në lidhje me llogaritjen verore të kohës kishin marrë pjesë 4,6 milionë persona.

Sipas kësaj 84 për qind të pjesëmarrësve kishin kundërshtuar këtë zbatim.

- ISLAMSHOP.CH -

LEXO MË SHUMË

Bërnabiç “kërcënon” Kosovën me përdorimin e ushtrisë, analistët e përjashtojnë si opsion!

Kryeministrja e Serbisë deklaroi të mërkurën se çdo hap për krijimin e një ushtrie në Kosovë, mund të provokojë një ndërhyrje ushtarake nga Beogradi,...

Një takim i ri i mundshëm Trump-Kim, por pa “gabimet” e të parit

Presidenti i SHBA-së, Donald Trump, mund të takohet me udhëheqësin e Koresë së Veriut Kim Jong-un në vitin 2019, por nuk do të përsërisë...

Familja e veprimtarit të vrarë të LDK-së paralajmëron Hashim Thaçin: Nuk do të shpëtosh nga Gjykata Speciale

Presidenti Hashim Thaçi, para tre vjetëve e kishte bërë homazhe e kishte shpallur dëshmorë të kombit, veprimtarin...

Së fundi

Gjeni 3 zgjidhjet e këtij ushtrimi matematikor duke lëvizur vetëm një fije shkrepse

Nëse jeni një fans i vërtetë i enigmës, kjo foto do vërë në punë trurin dhe imagjinatën tuaj. Kushtojini vëmendjen detajeve të vogla dhe...

Numri i të vdekurve nga koronavirusi në Britaninë e Madhe shkon në 39 045 persona

Qeveria britanike ka njoftuar se 111 persona kanë ndërruar jetë nga koronavirusi në 24 orët e fundit në vend. Kështu, zyrtarisht numri total i viktimave...

Itali: 101 ditë nga fillimi i pandemisë, 60 viktima dhe 178 raste të reja në 24 orë

Sot mbushen 101 ditë nga dita kur në Itali u verifikua viktima e parë nga Covid 19. Ai ishte 78 vjeçari Andrea Trevisian, banor i...