• Home
  • BOTA
  • Parisi dhe Brukseli propozojnë një ditë pa automjete në mbarë Europën
BOTA

Parisi dhe Brukseli propozojnë një ditë pa automjete në mbarë Europën

Spread the love

Në Bruksel dhe Paris sot shënohet dita pa automjete, ndërsa krerët e këtyre kryeqendrave evropiane bëjnë thirrje që kjo praktikë të vendoset në mbarë Europën.

Në qendrat e Brukselit dhe Parisit sot nuk ka automobila, ndërsa bëhet fjalë për një gjest i tregimit të rëndësisë për ruajtjen e ambientit dhe ajrit të pastër.

Autoritetet e qytetit këtë masë e vendosën me rastin e Ditës së trashëgimisë evropiane, fundjavë të ngjarjeve kulturore që mbahen çdo vit në vendet e Bashkimit Europian.

“Europa do të duhet të vendos një ditë pa automjete për të zbutur ndotjen e ajrit”, propozuan në mesazhin e përbashkët kryebashkiakët e Parisit dhe Brukselit, Anna Hidalgo dhe Philippe Close.

Hidalgo dhe Close paralajmëruan për emergjencën e çështjeve klimatike dhe ndikimin shëndetësor të ndotjes.

Autoritetet e qytetit në Paris bënë të ditur se prej 7 tetorit në gjashtë rajone në qendrat e qytetit do të ndalohet komunikacioni çdo javë parë të muajit./Rtv Drita/

Related posts

Macron dhe Merkel kërkojnë nga Rusia të miratojë armëpushimin në Siri

dritatv

“Pa praninë e Turqisë është e pamundur të merren vendime për rajonin tonë”

dritatv

Fondacioni turk “Diyanet” vazhdon të ndihmoj myslimanët e Arakanit

dritatv

Leave a Comment