Parfe

Përbërësit:
– 5 ve,
– 500 gr.dredhëza,
– 15 lugë sheqer,
– 2, 5 dcl ajkë ose
– 3 qeska shllagë të përgaditur sipas udhëzimit.

Ndrydhen dredhëzat, u shtohen 8 lugë sheqer dhe vehen në zjarrë gjersa të vlojnë. Largohen nga zjarri për t’u ftohur. Pjesa tjetër e sheqerit vlon me 1, 5 dcl ujë, duke e përzier vazhdimisht gjersa të shkrihet sheqeri dhe të trashet sherbeti.

Tunden vezët mbi avull gjersa të shkumojnë, pastaj shtohet shurupi i nxehtë pikë-pikë duke i tundur vazhdimisht. Shurupi shtohet nga anët e enës. Pasi të fitohet një masë e dendur, ena largohet nga avulli dhe vehet mbi enë me ujë të ftohtë.

Vezët tunden gjersa të ftohen. Veçan tundet ajka të cilës i shtohen dredhëzat dhe përzihen të gjitha me lugë në masën e vezëve. Derdhet në enë të përshtatshme dhe futet në friz për 6-7 orë. Në vend të pemëve të buta sikurse:dredhëza, mjedra, qershiza etj. parfetë përgaditen me arra, lajthi, ose bajame të grimcuara.

- ISLAMSHOP.CH -

LEXO MË SHUMË

Gruaja e Ivanoviçit: E vërteta e bashkëshortit tim do të dalë me video

E veja e Oliver Ivanoviçit, Milena Ivanoviç, ka deklaruar sot se vrasja e burrit të saj ka filluar të keqpërdoret dhe politizohet, dhe të...

Parlamenti i ri Europian më shumë femra eurodeputete!

Pas zgjedhjeve evropiane të majit, për të parën herë, në karrigen e Zhan Klod Juncker ose Donald Tusk mund të ulet një femër. Kjo pasi...

Humbi ndaj Levantes, Montella drejt shkarkimit

Humbja e mbrëmshme e Sevillas, 2-1 ndaj Levantes, duket se do t’i kushtojë shtrenjtë Vincenzo Montellës. Tekniku italian, që mori drejtimin e klubit në muajin...

Së fundi

Qeveria paralajmëron vendim të ri për reciprocitetin me Serbinë

Tregu kosovar është vërshuar me produkte të importuara nga Serbia. Këtë e ka mundësuar heqja e taksës më 31 mars nga Qeveria në detyrë. Statistikat tregojnë...

Greqia shënon viktimën e 173-të nga COVID-19, 10 raste të reja në 24 orët e fundit

Greqia ka shënuar edhe një viktimë së fundmi nga COVID-19 duke e çuar bilancin në 173. Vendi fqinj në 24 orët e fundit ka shënuar...

Kosovë : 9 raste të reja me Covid-19 dhe 3 të shëruar.

NËNTË RASTE ME COVID-19 DHE TRE TË SHËRUAR! Sot më 26 maj 2020, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK me metodën RT-PCR, janë testuar...