KURIOZITETE

Pallati Topkapi hap dyert për diamantin e rrallë

Spread the love

Pallati Topkapi në Stamboll ua ka hapur dyert mediumeve për të prezentuar një diamant të rrallë i cili filloi të shfaqet disa ditë më parë pas një kohe të gjatë.

Diamanti “Kaşıkçı” (Diamanti i Lugëbërësit), së bashku me disa artifakte të tjera të ruajtura nëpër depo, janë shfaqur pasi Pallati Topkapi u morr përsipër nga Administrata Presidenciale Kombëtare e Pallateve.

E para nga këto artifakte që filloi të shfaqet ishte “Kama e Topkapisë” më 18 shtator dhe më pas “Froni i Sulltan Mahmudit të Dytë” më 2 tetor.

Ndërkaq, diamanti “Kaşıkçı” prej 86 karatësh, i cili është pritur me kureshtje nga vizitorët vendas dhe të huaj dhe i cili është komentuar si “më i madhi dhe më i famshmi nga diamantet historike”, filloi të shfaqet më 4 tetor.

Që kur filloi të shfaqet, diamanti i rrethuar me 49 diamante më të vogla është pritur me interesim të madh deri më tani.

Related posts

Një polic shembullor, mban në shpinë të moshuarin për ta kaluar në anën tjetër të rrugës

dritatv

Tradita 300-vjeçare në Spanjë: Kalorësit kërcejnë zjarrin për të larë mëkatet

dritatv

Këto ushqime ndihmojnë për të luftuar stresin!

dritatv

Leave a Comment