OSBE: Bashkohemi në nderimin e njerëzve të pafajshëm të Masakrës së Reçakut

Misioni i OSBE-së në Kosovë sot ka përkujtuar viktimat e masakruara të Reçakut.

Ky institucion që 21 vjet më parë në krye me William Walker i dha jehonë tmerrit që po ndodhte në Kosovë nga forcat serbe, tha se edhe sot janë të bashkuar për të ndarë dhimbjen e kësaj masakre, njofton Klan Kosova.

“Më 15 janar 1999, 45 shqiptarë të Kosovës u masakruan në Reçak. Ne bashkohemi për të nderuar kujtimin e jetëve të pafajshme që u morën në Reçak dhe në tërë Kosovën gjatë kësaj periudhe. Ne shprehim thellësisht ngushëllimet tona për familjet e viktimave dhe mbetemi të përkushtuar ndaj parimeve të sundimit të ligjit, sigurisë publike dhe një të ardhme paqësore për të gjithë”, thuhet në deklaratë.

- ISLAMSHOP.CH -

LEXO MË SHUMË

Meta “shkarkon” 7 ministra; Vetëm 4 dekrete emërimi. Pezull dekreti për Bushatin

Presidenti Meta nisi paraditen e të shtunës dekretimin e ndryshimeve në Qeveri, një ditë pasi nga selia e Kryeministrisë i kishin mbërritur në tryezën...

Shtetësia në Zvicër: Cilat komuna nuk kanë asnjë të natyralizuar

Një studim i publikuar kohët e fundit nga studiuesit në Universitetin e Gjenevës (UNIGE) shikon nivelet e natyralizimit nga komuna midis viteve...

Prokurori Petrit Fusha tregon arsyet pse vendosi të largohej nga detyra

Ish-drejtuesi i Prokurorisë së Tiranës, Petrit Fusha ka dhënë dorëheqjen nga detyra pas një karriere 32-vjeçare në sistemin e drejtësisë. Top Channel ka siguruar dhe...

Së fundi

Ky shtet anulon procesin mësimor për tërë vitin 2020, s’ka as mësim online

Bolivia ka marrë vendim që procesi mësimor të anulohet për tërë vitin kalendarik për shkak të përhapjes së koronavirusit. Kështu, rreth dy milionë nxënës në...

Kosovë : Janë regjistruar 218 raste të reja dhe 15 viktima gjatë 24 orëve të fundit .

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike (IKSHPK) njoftoi se 15 pacientë kanë vdekur gjatë 24 orëve të fundit dhe janë regjistruar 218 raste të reja...

Tragjike në kosovë, dy vëllezër vdesin në një ditë nga Covid-19 në Pejë

Dy vëllezër që ishin haxhi, Mustafë Zekaj dhe Zekë Zekaj, të moshës 85 dhe 78 vjeç, vdiqën gjatë natës në Novosellë të Pejës. Vëllezërit kishin...