Opozita serbe e Kosovës akuzon Vuçiçin se nuk e prishi marrëveshjen me Brukselin!

Partitë opozitare serbe të Kosovës, dje morën pjesë në protestën e opozitës në Beograd.

Në protestën e djeshme në Beograd, morën pjesë edhe partitë opozitare serbe të Kosovës, shkruan Kossev, transmeton lajmi.net.

Në këtë protestë të organizuar nga opozita serbe kundër Aleksandar Vuçiqit dhe pushtetarëve të Serbisë, përfaqësuesit e opozitës së serbëve nga Kosova, ia kujtuan presidentit Vuçiq që tash e tetë vite nuk e ka prishur marrëveshjen e Brukselit.Me këtë rast është lexuar edhe një letër me të cilën pretendohet se Vuçiq po e shet Kosovën dhe po ua lë atë shqiptarëve të saj.

Më poshtë ju sjellim letrën e lexuar në protestën e djeshme:“Kanë kaluar tetë vjet që kur keni premtuar se marrëveshja e Brukselit do të shqyhet kur të vini në pushtet. Ju keni kaluar shtatë vjet që kur keni nënshkruar, me nënshkrimin tuaj nga Kosova, shteti i Serbisë është tërhequr.

Ndërsa festoni fitoren 5: 0, fabrikat tuaja të gënjeshtrave po përpiqen të na bindin se imazhi i fituesit është imazhi i një gjyqtari serb i cili betohet mbi Kushtetutën e shtetit të Kosovës, një oficer doganor i Kosovës, një i frikësuar qytetar, i cili është garantues kriminal i sigurimit personal.

Kjo është arsyeja pse ju, Aleksandar Vuçiq, kur hoqët poshtë institucionet serbe, instaluat kriminelët tuaj për të sunduar mbi territorin e askujt tjetër, ju i quani ata politikanë dhe mbrojtës të serbëve.

Ata prej të cilëve janë serbë të ndershëm ikin dhe kanë turp prej tyre.Vuçiq, nga lavdet dhe tregimet tua epike, fjetjes në dysheme në hotelet e Brukselit, kemi arritur deri aty sa të na thuash se nuk e kemi asnjë metër tokë serbe në Kosovës. Na thua se nuk ka serbë në Kosovë! Pse po gënjesh Aleksandar Vuçiq? Ka serbë në Kosovë dhe ka edhe vende serbe. Pse taksën 100 për qind na e vë Qeveria në të cilën i ke tre ministra? Pse ata edhe më tej janë ministra?

Me çfarë po luan Aleksandar Vuçiq?Ju keni thënë se plani juaj për Kosovën është i njohur në Moskë, si në Uashington dhe në Bruksel, por që serbët nuk janë gati ta dëgjojnë atë. Kosova nuk është e jotja Aleksandar, nuk është e jotja! Nuk është një pasuri e paluajtshme e pronës tënde provate edhe pse keni fituar pasuri të paluajtshme derisa Kosova po paguan.Dhe prapë po gënjen, sepse pas dy javësh do të shkosh në takim me Thaçin e Haradinjan, me Ramën, me Macronin, me Merkelin.

Ke thënë se nuk do të flasësh me ta derisa ta heqin taksën. Askush s’e di temën e takimit. A po përgatit sërish ndonjë për të nënshkruar, Aleksandar Vuçiq ?

Ke dhënë betimin në Kuvendin e Serbisë se do ta mbrosh Kushtetutën dhe Kosovën si pjesë të Serbisë, tash flet për ndarje.Kërkojmë të pushosh që të sillesh si pronar i këtij vend dhe neve, qytetarëve të Serbisë, t’ua paraqesësh planin për Kosovën. Ne jemi adresa, jo Brukseli, Uashingtoni, Moska, Berlini, Prishtina. Fol me neve dhe jo me ata!”.

- Reklamë -

LEXO MË SHUMË

Vrasja e teknikut të kondicionerit, arrestohet xhaxhai i vëllezërve Kusi, iu gjet një armë zjarri në banesë

Dy muaj pas vrasjes së teknikut të kondicionerit në një vilë në zonën e Myslym Shyrit, policia e Tiranës ka arrestuar Lulëzim...

Holanda përkrah Kosovën për antarësim në Bashkimin Europian

Ministri i Punëve të Brendshme, Bejtush Gashi, priti në takim ambasadoren e Holandës në Kosovë, Gerrie Willems. “Gjatë këtij takimi ministri Gashi falënderoi ambasadoren Willems...

KQZ-ja planifikon që sot të përfundojë rinumërimin e 314 vendvotimeve

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve (KQZ), më 9 tetor kishte marrë vendim për rinumërimin e 314 vendvotimeve.

Së fundi

Vasili: Prokurori i përkohshëm plaçkë tregu e kryeminsitrit

Kreu i grupit parlamentar të LSI thotë se maxhoranca po e trajton Kryeprokurorin e Përkohshëm si plaçkë tregu. Në një status në Facebook thotë se...

Jorida Tabaku: Taksat janë rritur, 25 mijë biznese u mbyllën

Ish-deputetja e Partisë Demokratike, Jorida Tabaku deklaroi se taksat e aplikuara nga bashkia e Tiranë janë dyfishuar gjatë viteve 2015-2019, ndërsa biznesi është më...

Vazhdojnë kërkimet për dy policët e zhdukur në Lepenc

    Sot bëhen gjashtë ditë që kur dy policët e Kacanikut, Malor Dashi dhe Armend Trena janë zhdukur pas aksidentit në Lepenc. Njësitet e Forcave të...