Opera nis sezonin tek Turbina. Vihet në skenë “Stabat Matyer”

“Stabat Mater” nga Dvorak çeli sezonin artistik të Tetarit të Operas dhe Baletit, vënë në skenën e Teatrit Turbina, mbrëmjen e 13 shtatorit.

Simboli i poemës sinfonike, oratorisë gjermane dhe operetës italiane, “Stabat Mater” nga Dvorak, vlerësohet veçanërisht prej kompozitorit çek, i cili konsiderohet si një nga autorët më ekselentë dhe përfaqësuesi më i denjë i shkollës vjeneze dhe lëvizjes romantike.

Vepra është një himn dhe një shprehi e gjallë e shpresës, pas disfatave të shumta në jetën e Dvorak, me humbjen e tre fëmijëve të tij.

Në skenën shqiptare Satabat Mater erdhi si një premierë nën interpretimin e Marina Kurti, Vikena Kamenica, Denis Skura dhe Xhieldo Hyseni sëbashku me korin e Teatrit te Operas./Top Channel/

- ISLAMSHOP.CH -

LEXO MË SHUMË

Kai Eide dekorohet me Medaljen Presidenciale Jubilare të 10-vjetorit të pavarësisë

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka dekoruar sot diplomatin norvegjez dhe ish-të dërguarin e posaçëm të Sekretarit të Përgjithshëm të Kombeve të Bashkuara në...

“Situata afër pikut”, kryeministri italian: Jemi në fazën më të mprehtë të urgjencës kombëtare

Në një kohë kur dita-ditës shtohen viktimat nga koronavirusi, ku Italia është dhe vendi më i goditur nga vdekjet në Europë, kryeministri Giuseppe Conte...

Bardhi thirrje për 21 qershorin: Shqiptarët të vendosur

Partia Demokratike iu ka bërë thirrje qytetarëve t’i bashkohen protestëssë 21 qershorit. Në një deklaratë nga selia e PD, sekretari i Përgjithshëm Gazment Bardhi tha...

Së fundi

Ja si gënjeu Rama”, PD nxjerr faktet: Ndryshimet kushtetuese shkelin marrëveshjen e 5 qershorit.

Partia Demokratike akuzon kryeministrin se ka shkelur marrëveshjen e 5 qershorit dhe se ka gënjyer para shqiptarëve. Sekretari i përgjithshëm i PD-së Gazment Bardhi...

TIA: Nga nesër anulohen të gjitha fluturimet, pasagjerët mund të rimbursohen ose të rishikojnë datën deri në fund të 2021

Tirana International Airport njofton se ndalimi i fluturimeve nga Austria hyn në fuqi nga nesër deri më 31 korrik. Ndërkohë të gjitha fluturimet janë anuluar,...

BE: Nisni vaksnimin për gripin sezonal që tani në verë

Komision Europian ka këshilluar vendet anëtare të BE të nisin sa më shpejt vaksinimin për gripin sezonal të vjeshtës që tani në verë. Sipas KE,...