OKB thirrje vendeve të “zvogëlojnë numrin e njerëzve në burgje”

Komisionerja e Lartë e OKB-së për të drejtat e njeriut, Michelle Bachelet, në kuadër të luftës kundër koronavirusit të ri (Covid-19) u bëri thirrje vendeve që “të kalojnë në veprim për të zvogëluar numrin e njerëzve në burgje”,  (AA).

Në në deklaratë me shkrim, Bachelet në kuadër të marrjes nën kontroll të pandemisë që përhapet me shpejtësi në botë u bëri thirrje qeverive që të mbrojnë shëndetin dhe sigurinë e personave në burgje dhe në vendet e tjera të mbyllura.

Ajo nga Twitteri ka postuar një mesazh me video ku ka vënë theksin për zvogëlimin mbipopullimit në burgje. Bachelet tërhoqi vëmendjen se epidemia krahas shtëpive të kujdesit dhe spitaleve psikiatrike ka filluar të godasë edhe burgjet dhe qendrat e rikthimit (të migrantëve).

“Në shumë vende qendrat e paraburgimit (burgjet) janë tej mase të mbipopulluara dhe në disa raste në mënyrë të rrezikshme”, tha Bachelet, e cila qeverive dhe autoriteteve përkatëse u bën thirrje që “të kalojnë në veprim menjëherë për të ulur numrin e njerëzve në burgje”.

– Propozim për “mundësinë e kufizimit të vizitave”

Lidhur me parandalimin e epidemisë Covid-19, Bachelet tha se mund të kufizohen vizitat për institucionet e mbyllura por këto masa duhet të zbatohen në mënyrë transparente.

Komisionerja e Lartë e OKB-së vuri në dukje vështirësitë dhe situatat e mundshme të rrezikshme që do të krijojë ndërprerja e menjëhershme e kontaktit me botën e jashtme. Ajo vendosi në rend dite masat alternative në disa vende të tilla si, takimet nëpërmjet video-konferencës, zgjatjen e kohës së bisedave telefonike me anëtarët e familjes dhe lejimin e komunikimit me e-mail.

- ISLAMSHOP.CH -

LEXO MË SHUMË

Miliona përdorues të Windows 7 në rrezik nga një problem sigurie!

Përdoruesit e Windows 7 janë në rrezik të vërtetë nga një problem serioz sigurie i cili lejon hakerët të marrin nën kontroll kompjuterë paralajmëroi Google. Kriminelët kibernetikë...

Turqi, nën dyshimet për lidhje me FETO-n arrestohen 150 ushtarë

Policia në Stamboll arrestoi sot 150 ushtarë nën dyshimet për lidhje me organizatën terroriste FETO. Zyra kryesore e Prokurorisë në Stamboll lëshoi urdhër arresti...

Merovci tregon pse i shkëputi lidhjet me Ibrahim Rugovën

Ish shefi i protokollit dhe truproja e presidentit Ibrahim Rugova, Adnan Merovci ka thënë se shkëputja e lidhjeve me Rugovën u bë për shkak të pozitës...

Së fundi

Itali, konfirmohen 681 vdekje të reja nga COVID-19

Italia ka raportuar 681 vdekje të reja nga koronavirusi i ri (COVID-19), duke e çuar në 15.362 numrin e përgjithshëm të vdekjeve nga virusi...

Apeli i ri i IKShP-së: E kemi ende situatën nën kontroll, ju lutem rrini në shtëpi

Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik ka lëshuar një apel tjetër sa i përket gjendjes me koronavirusin në Kosovë, specifikisht respektimit të masave kundër përhapjes...

Kosova me më së paku të prekur me Covid-19 në rajon, prin Serbia

Republika e Kosovës po del të jetë vendi me më së paku persona të infektuar më koronavirus në rajon. Kosova deri më tani ka të...