OBSH publikon shifrën e frikshme: 800 000 njerëz kryejnë vetëvrasje çdo vit

Afro 800 000 njerëz kryejnë vetëvrasje çdo vit në botë, bëri të ditur Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH), duke kërkuar veprime për parandalimin e tyre. Në raportin e publikuar të hënën, OBSH-ja tha se norma globale e vetëvrasjeve ka rënë në periudhën 2010-2016, porse numri i vdekjeve ka mbetur i njëjtë, për shkak të popullsisë globale në rritje.

“Me gjithë përparimin, një person vdes çdo 40 sekonda nga vetëvrasja”, tha përmes një deklarate drejtori i përgjithshëm i OBSH-së, Tedros Adhanom Ghebreyesus. “Vetëvrasjet janë të parandalueshme. U bëjmë thirrje të gjitha vendeve që të përfshijnë strategji të parandalimit të vetëvrasjeve në programet kombëtare të shëndetit dhe arsimit”, shtoi ai.

Në raportin e OBSH-së thuhet se metodat më të zakonshme të vetëvrasjes janë varja dhe vetëhelmimi. Vetëvrasja është shkaku i dytë kryesor i vdekjes te të rinjtë e moshës 15-29 vjeç, pas lëndimeve në rrugë, thuhet në raport.

Në mesin e adoleshentëve të moshës 15-19 vjeç, vetëvrasja është shkaku i dytë kryesor i vdekjes te vajzat dhe shkaku i tretë kryesor i vdekjes te djemtë, sqaron raporti.

I njëjti bën të ditur se shumica e vetëvrasjeve ndodhin në vendet me të ardhura të ulëta dhe të mesme, ku jeton shumica e popullsisë globale, porse normat janë më të larta në vendet më të pasura.

OBSH-ja publikoi raportin një ditë para 10 shtatorit, kur edhe shënohet Dita Botërore për Parandalimin e Vetëvrasjeve. /Rel/

- ISLAMSHOP.CH -

LEXO MË SHUMË

Ibra shton dyshimet për të ardhmen me mesazhin e fundit: Spanjë, po rikthehem

Zllatan Ibrahimoviç fiton gjithnjë qendrën e vëmendjes sa herë që lëshon deklarata. Sulmuesi duket se ka vendosur...

Romë/ 45 vjeçari shqiptar ekzekutohet me dy plumba sapo del nga shtëpia për t’u rikthyer në….

Një burrë me origjinë shqiptare mbeti i vrarë me armë zjarri natën e shkuar në Nuovo Salario...

Haradinaj: Thaçi mund të takohet me Vuçiçin, por jo të marrë vendime personale

Kryeministri i vendit Ramush Haradinaj ka deklaruar se detyrë e të gjithëve është mbrojtja e kufijve. Sipas tij, presidenti ka mandat kushtetues por në...

Së fundi

Ja si gënjeu Rama”, PD nxjerr faktet: Ndryshimet kushtetuese shkelin marrëveshjen e 5 qershorit.

Partia Demokratike akuzon kryeministrin se ka shkelur marrëveshjen e 5 qershorit dhe se ka gënjyer para shqiptarëve. Sekretari i përgjithshëm i PD-së Gazment Bardhi...

TIA: Nga nesër anulohen të gjitha fluturimet, pasagjerët mund të rimbursohen ose të rishikojnë datën deri në fund të 2021

Tirana International Airport njofton se ndalimi i fluturimeve nga Austria hyn në fuqi nga nesër deri më 31 korrik. Ndërkohë të gjitha fluturimet janë anuluar,...

BE: Nisni vaksnimin për gripin sezonal që tani në verë

Komision Europian ka këshilluar vendet anëtare të BE të nisin sa më shpejt vaksinimin për gripin sezonal të vjeshtës që tani në verë. Sipas KE,...