Numri i të prekurve me COVID-19 në Afganistan parashikohet të jetë 10 milionë

Ministri i Shëndetësisë së Afganistanit, Ahmad Jawad Osmani, deklaroi se parashikohet që koronavirusi i ri (COVID-19) në vend ka prekur 10 milionë njerëz.

Në një konferencë për shtyp, ministri Osmani tha se me mbështetjen e Universitetit Johns Hopkins në SHBA dhe me Organizatën Botërore të Shëndetësisë (OBSH) po kryejnë një hulumtim të ri në të gjithë vendin.

Sipas hulumtimit parashikohet që numri i të prekurve me COVID-19 në të gjithë vendin është 10 milionë dhe se kjo përbën 31.5 për qind të popullatës, informoi Osmani.

Ministri Osmani vuri në dukje se parashikohet gjithashtu që kjo sëmundje vërehet në mbi gjysmën e popullsisë së Kabulit shumica e të cilëve janë fëmijë.

Numri i rasteve në qytetet e mëdha është më shumë në krahasim me qytetet e vogla tha Osmani duke theksuar se tashmë pandemia në vend ka dalë jashtë kontrolli.

Po ashtu Osmani paralajmëroi për një valë të dytë të mundshme të COVID-19.

Sipas të dhënave të ministrisë së shëndetësisë, në të gjithë vendin për shkak të COVID-19 deri më tani kanë humbur jetën 1.288 njerëz.

- ISLAMSHOP.CH -

LEXO MË SHUMË

Trump pritet të vizitojë Zvicrën, në kuadër të pjesëmarrjes në Forumin e Davosit

Presidenti i SHBA-së, Donald Trump, sipas të gjitha gjasave do të vijë në Zvicër. Ai planifikon të marrë pjesë në Forumin Ekonomik Botëror “WEF”,...

Nga Redi SHEHU: Fifty shades of Xhisiela

Më në fund, në ekranet e televizioneve kryesore u shfaq Xhisiela duke na dhënë të gjithëve mundësinë për të bërë lidhjen e figurës me...

Honor 7X tashmë në shitje

Telefoni Honor 7X ishte prezantuar në Kinë gjatë muajit tetor, por tani pajisja ka dalë në shitje për të gjitha tregjet botërore. Pajisja vjen me...

Së fundi

“Apple” kompania e parë amerikane që vlen dy trilionë dollarë

Kompania teknologjike “Apple” u bë sot kompania e parë, e tregtuar publikisht nga SHBA, që arriti një kapitalizim tregu prej dy trilionë dollarësh, duke...

Maltë-Gazetarja e vrarë/ Arrestohet kreu i kabinetit të ish-kryeministrit Muscat

Tre vite pas vrasjes së gazetares investigative malteze Daphne Caruana Galizia, e cila akuzoi zyrtarë të lartë për korrupsion, dje është arrestuar shefi i...

Protesta në Bullgari/ Mijëra qytetarë kërkojnë largimin e kryeministrit Borisov

As festimet për ditën e pavarësisë së Bullgarisë, nuk i ndaloi qytetarët bullgarë të protestojnë dhe ti bëjnë thirrje kryeministrit Bojko Borisov dhe kryeprokurorit...