“Nuk lejuam skenarë apokaliptikë”, Lleshaj pas takimit me Delegacionin e Venecias: Shpreha vlerësimet e mia…

Ministri i Brendshëm Sandër Lleshaj ka reaguar në “Facebook” pas takimit që ka pasur me një delegacion të Komisionit të Venecias.

Lleshaj me anë të një statusi në rrjetet sociale shprehet se iu ka komunikuar zyrtarëve të Komisionit të Venecias se nuk u lejua asnjë lloj skenari apokaliptik, që dëshirohej nga politikanë të caktuar në vend.

  • foto galeri

Postimi i Sandër Lleshajt:

Sot pata nderin dhe përgjegjësinë për të shprehur përpara një delegacioni të Komisionit të Venecias, vlerësimet e mia lidhur me zhvillimet politike të këtij viti të ngarkuar me ngjarje të pazakonta, që kulmuan me përpjekjet e shumëfishta për të cenuar të drejtën e zgjedhjeve demokratike në vend.

Theksova se përpjekjet e dhunshme për destabilizim, nuk arritën të shndërrohen në ndonjë kërcënim serioz për sigurinë e vendit, falë pjekurisë së qytetarëve shqiptarë, që nuk u bënë pjesë e skenarëve të dhunës dhe e profesionalizmit të Policisë së Shtetit dhe strukturave të tjera ligjzbatuese.

Ishin pikërisht këta faktorë, të cilët mundësuan që zgjedhjet vendore të zhvilloheshin rregullisht dhe që skenarët apokaliptikë, të imagjinuar apo të dëshiruar, nuk u bënë realitet dhe që Shqipëria të mos binte në një qerthull të rrezikshëm destabiliteti.

Takimi me përfaqësuesit e Komisionit të Venecias ishte mjaft profesional dhe me shumë përmbajtje.

- Reklamë -

LEXO MË SHUMË

Paralajmëroi bllokimin e negociatave, Rama-Mitsotakis do të takohen në New York, zbulohet data

Kryeministri shqiptar, Edi Rama, dhe homologu i tij grek, Kyriakos Mitsotakis, pritet të zhvillojnë takimin e parë gjatë Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së, më...

Haradinaj pret në takim raportuesin për Kosovë Igor Soltesin, diskutojnë për vizat

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj ka pritur sot në takim raportuesin për Kosovën në Parlamentin Europian, Igor Soltes, me të cilin ka...

IBM prodhon inteligjencën artificiale “Project Debater”

Kompania e Teknologjisë së Informacionit, IBM ka prodhuar inteligjencë artificiale, e cila flet, dëgjon dhe përpiqet të bindë me debate. Sipas lajmit të Wired, inteligjenca...

Së fundi

E rrallë, gruaja humb dëgjimin vetëm për zërin e meshkujve

Në atë që mund të duket si një justifikim për të mos dëgjuar të dashurit e saj, një grua nga Kina është diagnostikuar në...

Maqedonia nënshkruan Marrëveshje për bashkëpunim ekonomik me Kinën

Zv/kryeministri i Qeverisë së Maqedonisë i angazhuar për çështje evropiane, Bujar Osmani dhe ambasadorja e Republikës Popullore të Kinës në Shkup, Yin Lixian, në...

Edhe Instagram si Viber shumë shpejt, po shton opsionin e telefonatave

    Instagram po punon për të shtuar opsionin për thirrje ndërmjet përdoruesve. TechCrunch ka zbuluar disa detaje në versionin Android të aplikacionit Instagram, duke qenë se...