“Nuk justifikon pasurinë”, KPA shkarkon gjyqtarin e Apelit në Korçë

Kolegji i Posaçëm i Apelimit ka lënë në fuqi vendimin e KPK për shkarkimin nga detyra të gjyqtarit Sotiraq Lubonja.

Lubonja është gjyqtar në Gjykatën e Apelit të Korçës.

Nuk justifikoi pasurinë -Komisioni i Pavarur i Kualifikimit më 8 tetor mori vendimin për shkarkimin e gjyqtarit, i cili ishte njëherazi kandidat për Këshillin e Emërimeve në Drejtësi.

Sipas hetimeve të bëra nga KPK gjyqtari i Korçës rezultonte se nuk justifikonte një pjesë të pasurisë së tij, të cilat në deklaratën veting i kishte shënuar si dhurata të bëra nga nëna dhe vjehrri i tij.

Raporti i ILDKPI-së për këtë gjyqtar kishte konstatuar fshehje të pasurisë, mosdeklarim në deklarimet e tij në kuadër të vettingut, ku thoshte se ka marrë katër milionë lekë të reja dhuratë nga nëna e tij, të kursyera nga pensioni i saj si dhe 25 mijë dollarë nga vjehrri.

Gjithashtu, një llogari bankare prej pesë mijë e pesëqind dollarë është hapur në emër të djemve të tij, të cilat gjithashtu janë justifikuar si dhuratë nga gjyshi.

KPK shprehu rezerva për pasurinë e Lubonjës, pasi nuk ka dokumente justifikuese për dhuratat e marra në shuma të konsiderueshme monetare.

Edhe për banesën e dy katëshe me vlerë 2.5 mln lekë, KPK konstatoi mospërputhje nga deklarimet e 2003, lidhur me sipërfaqen e truallit, katet dhe deklarimet në vetting.

Në argumentet e tij, Sotiraq Lubonja pretendoi se pasuria që KPK-së nxori me pikëpyetje është e ligjshme.

- Reklamë -

LEXO MË SHUMË

Shullazi “përplas” Krimet e Rënda, kërkohet ndihma e policisë

Prokuroria e Krimeve të Rënda bën të ditur se është caktuar grupi i prokurorëve që do të përfaqësojnë në gjykim çështjen “Shullazi”. Jo zyrtarisht, Top...

Ushtarët izraelitë arrestojnë 4 gazetarë në Bregun Perëndimor

  Ushtarët izraelitë kanë arrestuar katër gazetarë në qytetin Ramallah të Bregut Perëndimor të okupuar. Sipas dëshmitarëve okularë, ushtarët izraelitë pas një bastisjeje në Ramallah në...

Hoxha: Serbia nuk mundet në BE pa zgjidhur problemin me Kosovën

    Ministria e Integrimit Europian të Republikës së Kosovës organizoi diskutimin me temë “Kosova, Presidenca e Këshillit të BE-së dhe Strategjia e re e Ballkanit...

Së fundi

Vëmendje! Ja sa të ardhura për 1 banor ka Kosova!

Republika e Kosovës vazhdon të ketë vlerat më të ulëta të Bruto Produktit Vendor (BPV) për kokë banori, krahasuar me vendet e rajonit. Edhe Berim...

Klevis Balliu debat me kryepolicin e Pogradecit: Liro KZAZ!

Tensionet e forta për bllokimin e procesit zgjedhor kanë përfshirë edhe Pogradecin. Raportohet se është acaruar situata në KZAZ 67 të këtij qyteti. Ish-deputeti demokrat,...

Kosovë, FSK-së i bashkohen edhe 34 rekrutë nga komunitetet jo-shumicë

Në kazermën “Skënderbeu” të Komandës së Doktrinës dhe Stërvitjes (KDS) të Forcave të Sigurisë së Kosovës (FSK), në Ferizaj, sot u mbajt ceremonia e...