Nobeli për Fizikë u ndahet tre shkencëtarëve, njëri e pohon: sa e madhe galatika, sa pak e njohim!

Çmimi prestigjioz Nobel, sërish ndahet në tri pjesë. Kësaj here, Çmimi për Fizikë po ndahet mes fituesve James Peebles, Michel Mayor and Didier Queloz. Ata u nderuan në sajë të kontributit të tyre për “kuptim të universit dhe hapësirës që zëmë brenda tij.”

Mayor dhe Queloz, që të dy nga Zvicra, dhe Peebles, një kanadezo-amerikan, pranuan çmimin që iu nda në Stokholm të Suedisë, por pa qenë të pranishëm në vend.

Duke folur në ceremoni përmes një video-thirrjeje, Peebles, puna e të cilit lidhej me origjinën e galaktikave, tha se nocioni i “errësirës galaktike” ishte prezantuar nga Albert Einstein në vitin 1917, por që vazhdonte të ishte mister edhe sot.

Peebles përdori mjete teorike dhe kalkulative për të demonstruar se vetëm pesë përqind e përmbajtjes së universitetit është e njohur për ne, dhe aty hyjnë yjet, planetët, bimët dhe njerëzimi.

“Pjesa tjetër, 95 përqind, është çështje e panjohur e errët. Ky është një mister dhe një sfidë për fizikën moderne,” tha komiteti Nobel në një deklaratë.

I pyetur nga një gazetar, nëse kishte jetë në planetët e tjerë, Peebles tha se ne mund të jemi të sigurt se, edhe sikur të kishte, njerëzit kurrë nuk do të ishin në gjendje ta kuptojnë apo ta shohin me syrin e lirë. /tesheshi.com/

- ISLAMSHOP.CH -

LEXO MË SHUMË

Tension e përplasje, çfarë ndodhi te Policia e Tiranës?

Në momentin që protestuesit dhe përfaqësuesit politik të PD e LSI-së mbërritën te ambientet e Drejtorisë së Policisë u raportua për një situatë të...

Kovaçiç: S’kemi frikë nga Argjentina! Individualisht jemi më të mirë sesa ata, pa Messin

Mesfushori kroat i Realit të Madridit, Mateo Kovaçiç këmbëngul se nuk ka asnjë arsye për ta që t’u frikësohen rivalëve të radhës në grupet...

Tërmet me magnitudë 5.1 në qytetin turk Adiyaman

Njoftohet se një tërmet me magnitudë 5.1 ka goditur rajonin Samsat në qytetin Adıyaman të Turqisë. Sipas Kryesisë së Menaxhimit të Fatkeqësive dhe Emergjencave...

Së fundi

Qeveria paralajmëron vendim të ri për reciprocitetin me Serbinë

Tregu kosovar është vërshuar me produkte të importuara nga Serbia. Këtë e ka mundësuar heqja e taksës më 31 mars nga Qeveria në detyrë. Statistikat tregojnë...

Greqia shënon viktimën e 173-të nga COVID-19, 10 raste të reja në 24 orët e fundit

Greqia ka shënuar edhe një viktimë së fundmi nga COVID-19 duke e çuar bilancin në 173. Vendi fqinj në 24 orët e fundit ka shënuar...

Kosovë : 9 raste të reja me Covid-19 dhe 3 të shëruar.

NËNTË RASTE ME COVID-19 DHE TRE TË SHËRUAR! Sot më 26 maj 2020, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK me metodën RT-PCR, janë testuar...