Nobel i Paqes 2019 shkon për kryeministrin etiopian Abiy Ahmed: një rast i pashembull i liderit

Komiteti Norvegjez ka vendosur t’i japë çmimin Nobel për Paqen kryeministrit etiopian Abiy Ahmed për përpjekjet e tij për të vendosur paqe dhe bashkëpunimin ndërkombëtar, si dhe për iniciativën e tij vendimtare për zgjidhjen e konfliktit kufitar me Eritrenë fqinje.

Që nga marrja e pushtetit, Ahmed ka udhëhequr një nismë vendimtare për pjesëmarrjen dhe rolin e grave në politikë.

Ai i emëroi gratë në gjysmën e 20 posteve ministrore të qeverisë së tij, duke përfshirë ministren e parë të mbrojtjes të vendit.

Përshkrimi i punës së Abiy Ahmed nga Komiteti i Akademisë Norvegjeze vjen si më poshtë:

“Në Etiopi, ende mbetet shumë punë, por Abiy Ahmed ka filluar reforma të rëndësishme. Ai kaloi 100 ditët e tij të para si Kryeministër duke sanuar gjendjen e jashtëzakonshme në vend, duke dhënë amnisti ndaj mijëra të burgosurve politikë, duke ndërprerë censurimin e mediave, duke legalizuar grupet e jashtëligjshme të opozitës, duke shkarkuar udhëheqësit ushtarakë dhe civilë që dyshohej për korrupsion, dhe duke rritur ndjeshëm ndikimin e grave në jetën politike dhe komunitare të Etiopisë, dhe u zotua të forcojë demokracinë duke mbajtur zgjedhje të lira dhe të ndershme.”

Ekziston një traditë e gjatë e ndarjes së çmimit Nobel për paqe për liderët e vendeve që u japin përfundim e konflikteve, ku së fundmi u nderua Juan Manuel Santos i Kolumbisë i cili në vitin 2016 u vlerësua me Nobel për kontrubutin që pati në dhënien fund luftës civile 50-vjeçare në vendin e tij. /tesheshi.com/

- ISLAMSHOP.CH -

LEXO MË SHUMË

Prezantuesi i njohur amerikan shijon pushimet në Shqipëri (Video)

Një nga prezantuesit më të njohur në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Steve Harvey ndodhet me pushime në Shqipëri. Ne rrjetet sociale Harvey, i cili...

Zgjedhjet, Wadephul: Partitë të pranojnë vendimin e presidentit

Nënkryetari i grupit parlamentar të Unionit Kristiandemokrat dhe Kristiansocial në parlamentin gjerman (Bundestag) Johann David Wadephul, reagoi të dielën në një deklaratë për media ndaj...

Sot nis operacioni “anti-KÇK”

Në kuadër të aktit normativ “anti-KÇK”, policia ka nisur operacionin forca e ligjit. Në kuadër të aktit normativ “anti-KÇK”,...

Së fundi

Qeveria paralajmëron vendim të ri për reciprocitetin me Serbinë

Tregu kosovar është vërshuar me produkte të importuara nga Serbia. Këtë e ka mundësuar heqja e taksës më 31 mars nga Qeveria në detyrë. Statistikat tregojnë...

Greqia shënon viktimën e 173-të nga COVID-19, 10 raste të reja në 24 orët e fundit

Greqia ka shënuar edhe një viktimë së fundmi nga COVID-19 duke e çuar bilancin në 173. Vendi fqinj në 24 orët e fundit ka shënuar...

Kosovë : 9 raste të reja me Covid-19 dhe 3 të shëruar.

NËNTË RASTE ME COVID-19 DHE TRE TË SHËRUAR! Sot më 26 maj 2020, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK me metodën RT-PCR, janë testuar...