Njihuni me robotin që merr gjakun me më shumë efektivitet se punëtorët mjekësor

Të gjithë kemi qenë te mjeku ku mund të na duhet të merret gjaku.

Në varësi prej jush dhe gjithashtu personit që tërheq gjakun, ky mund të jetë një proces relativisht i shpejtë dhe pa dhimbje.

Sidoqoftë, nganjëherë për shkak se venat e disa njerëzve janë më të vështira për t’u gjetur, ose mungesa e përvojës së personit që merr gjakun tuaj, mund t’u duhet atyre disa prova të dhimbshme.

Sidoqoftë, studiuesit në universitetin Rutgers kanë krijuar një robot që duket se është në gjendje të bëjë një punë më të mirë se njerëzit gjatë tërheqjes së gjakut.

Sipas studiuesve, roboti kishte një normë suksesi 87% në 97% në varësi të asaj se sa lehtë gjendeshin venat.

Kjo është përkundrejt profesionistëve të kujdesit shëndetësor, në të cilat bazuar në studimet e mëparshme, ata kishin një shkallë të suksesit 73% me pacientë me venat e dukshme, dhe 60% shkallë suksesi në ata pa vena të palpueshme.

Ndërsa ky robot jo vetëm që do ta bëjë procesin shumë më të thjeshtë dhe pa dhimbje për pacientët, gjithashtu mund të ndihmojë në lirimin e kohës së profesionistëve të kujdesit shëndetësor që mund të bëjnë gjëra të tjera.

Sipas Josh Leipheimer, autori kryesor i hulumtimit, “një pajisje si e jona mund të ndihmojë klinistët të marrin mostra gjaku shpejt, me siguri dhe besueshmëri, duke parandaluar komplikime të panevojshme dhe dhimbje te pacientët nga përpjekjet e shumta për futjen e gjilpërave.”

- ISLAMSHOP.CH -

LEXO MË SHUMË

Votimi për KLGJ, Gjonaj mesazh gjyqtarëve: Votoni me përgjegjshmëri, zgjidhni më të mirët

Një ditë më parë mori jetë institucioni i parë i drejtësisë së reformuar në Shqipëri, KLP-ja ndërsa sot, siç iu drejtua ministrja e Drejtësisë,...

Sa para ka shpenzuar Qeveria vitin e kaluar?

Agjencia e Statistikave të Kosovës (ASK), ka publikuar Llogaritë Qeveritare të Kosovës për vitin 2017. Ky publikim paraqet pasqyrën e të hyrave dhe shpenzimeve qeveritare...

Lëvizja për Drejtësi nga Gjilani: Objektivi i Qeverisë Kurti, ti shërbejë vendit

Partia Levizja për Drejtësi vazhdon fushatën e saj parazgjedhore dhe takimet me qytetarët në kuadër të zgjedhjeve të...

Së fundi

Samsung Galaxy A72 vjen me 5 kamera

Telefoni inteligjent i mesëm do të marrë një tele-kamerë shtesë me zmadhim optik 3x. Samsung supozohet të instalojë një konfigurim të kamerës me 5 sensorë...

Bruksel, punonjësit e transportit publik në grevë

Në Bruksel ka filluar greva njëditore e punonjësve të transportit publik, (AA). Greva ka ndikuar negativisht ndaj qytetarëve që shfrytëzojnë transportin publik për detyra dhe...

Tensioni i ashpër Greqi-Turqi, Pompeo takime me zyrtarët e lartë në Selanik: Çështjet e kufijve detarë duhen zgjidhur …

Sekretari amerikan i Shtetit, Mike Pompeo, zhvilloi të hënën bisedime me homologun e tij grek Nikos Dendias në një kohë tensionesh mes dy aleatëve...