Njësia speciale antikrim. Shqipëria anëtari më i ri i ENFAST!

Që prej vitit të kaluar Shqipëria ka krijuar një njësi speciale e cila do të merret vetëm me ndalimin dhe arrestimin e personave të shpallur në kërkim kombëtar dhe ndërkombëtar.

Kjo njësi tashmë i është bashkuar rrjetit ENFAST, e cila është ombrella e njësive speciale të disa vendeve europiane. Ka një listë me 50 persona në kërkim, të cilët policia ka filluar t’i bëje publike së fundmi.

Këtë gjë e ka konfirmuar Besfort Lamallari, zv/ministër i Brendshëm: “Shqipëria është anëtari më i ri i #ENFAST! FAST?? shkëmbim informacioni në kohë reale 24/7, koordinim & operacione të përbashkëta me njësitë homologe ??

Për personat më të kërkuar, së bashku me #ENFAST & #Europol do të ofrohen shpërblime të konsiderueshme për qytetarët që bashkëpunojnë me Policia e Shtetit”.

Përfshija e speciale në rrjetin ENFAST, i jep vendin tonë mundësinë e bashkëpunimit më njësitë e vendeve ku Shqipëria nuk ka akses.

Specialët e policisë, do të funksionojnë në bazë të dy komponentëve; asaj të inteligjencës që punon në zyra të cilët grumbullojnë dhe shkëmbejnë informacione me vendet partnere si dhe komponenti operativ.

- ISLAMSHOP.CH -

LEXO MË SHUMË

Rusia mbështet Serbinë kundër anëtarësimit të Kosovës në INTERPOL

Ministri i Brendshëm i Serbisë, Nebojsha Stefanoviq, tha të mërkurën në Rusi, se aplikimi i sërishëm i Kosovës për anëtarësim në INTERPOL, është në...

Ministrja Hoxha prapë jep datë për liberalizimin, ja kur do të ndodhë

Ministrja e Integrimit Europian, Dhurata Hoxha, përsëri është deklaruar rreth liberalizmit të vizave. Ministrja e Integrimit Europian, Dhurata Hoxha, në takimin që ka pasur me...

Krimet e Rënda zgjasin me 3 muaj hetimet për Saimir Tahirin

Prokuroria e Krimeve të Rënda ka zgjatur hetimet me tre muaj për ish-ministrin e Brendshëm Saimir Tahiri. Afati për përfundimin e hetimeve për ish-ministrin skadoi...

Së fundi

Samsung Galaxy A72 vjen me 5 kamera

Telefoni inteligjent i mesëm do të marrë një tele-kamerë shtesë me zmadhim optik 3x. Samsung supozohet të instalojë një konfigurim të kamerës me 5 sensorë...

Bruksel, punonjësit e transportit publik në grevë

Në Bruksel ka filluar greva njëditore e punonjësve të transportit publik, (AA). Greva ka ndikuar negativisht ndaj qytetarëve që shfrytëzojnë transportin publik për detyra dhe...

Tensioni i ashpër Greqi-Turqi, Pompeo takime me zyrtarët e lartë në Selanik: Çështjet e kufijve detarë duhen zgjidhur …

Sekretari amerikan i Shtetit, Mike Pompeo, zhvilloi të hënën bisedime me homologun e tij grek Nikos Dendias në një kohë tensionesh mes dy aleatëve...