Një studim italian për fëmijët ndaj covid-19 tregon se fëmijët kanë pasur ankth dhe frikë nga errësira

Në fillim dukej e lehtë. Ata do të ‘humbisnin mendjen’ duke mësuar në internet, ulur në divan duke parë TV e duke konsumuar pica, dhe ditët do të fluturonin me mamin dhe babin pranë…

Por në vend që t’i mbronim, duke se ne i kemi mbytur fëmijët tanë..

Sipas specielistëve të shëndetit, te fëmijët vetëm 6 vjeç, tre muaj bllokim dhe izolim mbeten gjatë në kujtesë si një përiudhë vuajtjesh e shqetësimesh të shoqëruara nga ankthi, pagjumësia, nervozizmi dhe frika nga errësira.

Specialistët shprehen se “Të jetosh i izoluar në fole 24 orë nuk është kënaqësi dhe do të thotë se ata janë tmerruar nga situata më shumë se të rriturit”.

Një hetim mbi ndikimin psikologjik të pandemisë Covid-19 në familjet në Itali i kryer në Genova dhe i udhëhequr nga neurologu Lino Nobili, i cili drejton Departamentin e Neuropsikiatrisë së Fëmijëve, tregon ‘thellësinë’ e vuajtjeve të fëmijëve në institucionin familje gjatë pandemisë.

Nga analiza e përgjigjeve del se situata e izolimit ka shkaktuar një gjendje stresuese me pasoja jo vetëm në shëndetin fizik, por edhe në shëndetin emocional-psikik, si për prindërit ashtu edhe për fëmijët.

Gjatë bllokimit e izolimit, 65% e fëmijëve nën 6 vjec dhe 71% e atyre mbi 6 vjec “kishin probleme të sjelljes dhe simptoma regresioni”.

Sëmundjet më të shpeshta ishin rritja e nervozizmit, shqetësimet e gjumit (frika nga errësira, zgjimi natë, vështirësia për të fjetur) dhe ankthi (ankthi, ankthi i ndarjes). Ndërsa tek fëmijët nga mosha 6 deri në 18 vjeç, mbizotëroi një ndjenjë e mungesës së frymëmarrjes ose gulçim dhe një ndryshim domethënës i ritmit të gjumit (me një tendencë për të shkuar në shtrat shumë më vonë dhe duke mos qenë në gjendje të zgjohen në mëngjes), gjë që rrit paqëndrueshmërinë emocionale, nervozizmin dhe ndryshimet në humor.

- ISLAMSHOP.CH -

LEXO MË SHUMË

Itali, “Ocean Viking” kërkon zbarkimin e emigrantëve në Itali ose Maltë

Anija e shpëtimit “Ocean Viking” ka kërkuar leje për zbarkimin në Itali, ose Maltë të 176 migrantëve...

Në operacionet kundër PKK-së arrestohen 10 persona

Në operacionin e Departamentit për luftë kundër terrorizmit të policisë turke në Ankara kundër organizatës terroriste PKK janë arrestuar dhjetë persona. Siç lajmërojnë burimet nga...

Këto janë profesionet që e dëmtojnë zemrën!

Një studim i shkencëtarëve të American Heart Association thotë se, disa profesione imponojnë zakone më pak të shëndetshme në krahasim me të tjera, me...

Së fundi

Ja si gënjeu Rama”, PD nxjerr faktet: Ndryshimet kushtetuese shkelin marrëveshjen e 5 qershorit.

Partia Demokratike akuzon kryeministrin se ka shkelur marrëveshjen e 5 qershorit dhe se ka gënjyer para shqiptarëve. Sekretari i përgjithshëm i PD-së Gazment Bardhi...

TIA: Nga nesër anulohen të gjitha fluturimet, pasagjerët mund të rimbursohen ose të rishikojnë datën deri në fund të 2021

Tirana International Airport njofton se ndalimi i fluturimeve nga Austria hyn në fuqi nga nesër deri më 31 korrik. Ndërkohë të gjitha fluturimet janë anuluar,...

BE: Nisni vaksnimin për gripin sezonal që tani në verë

Komision Europian ka këshilluar vendet anëtare të BE të nisin sa më shpejt vaksinimin për gripin sezonal të vjeshtës që tani në verë. Sipas KE,...