SHQIPERIA

Një Poezi nga Hasan Korbi!

Spread the love

Lozonjare, ledhatare,
Lule kodrine, e thjeshtë fare.
Të këputi djali me këmborë
Ta mori zemrën , të vuri kurorë.

Ledhatimet si valë deti
Valëzojnë plot dashuri.
Puthjet tuaja vajzë kodrine,
Janë të ëmbla si qershi.

Eh , sa fletë që më duhen,
Eh sa fjalë në fjalor,
Por ti fjalët mi dhuron
Si pejsazh pranveror.

Ti je diell dhe ngroh këdo.
Ti je hënë e flet me yjet,
Ke sjell erën farsikon.
Fërfërijnë këndshëm pyjet.

Në shtëpi ka ardhë pranvera,
Çelin lulet në saksi,
Ti të pret buzagaz tek dera,
Vello e bardhë një mrekulli.

Nuse emrin ke… Vajzë të kemi…
Ti je lule plot butësi…
Nga kodrina të këputëm
N,zemër të kemi , me dashuri

Ti je diell dhe ngroh këdo.
Ti je hënë e flet me yjet.
Ti je luleborë që rrezellon,
Binjake je me natyrën.

Related posts

Punimet në autostradë, Vasili: Po 10 milionë turistë nga malet si kaçakë do kalojnë?

dritatv

Intervista me Albert Veliun, gazetari Jetmir Olldashi pranon autorësinë

dritatv

KAVAJË, PUNIMET NË QENDËR THUAJSE NË PËRFUNDIM

dritatv

Leave a Comment