Një ditë para atentatit, kreu i ONM-së i kërkoi Ndojës dosjen e Kadastrës së Durrësit

Përfaqësuesi i strukturës së Operacionit Ndërkombëtar të Monitorimit (ONM), Theo Jacobs, mësohet se jo më larg se ditën e djeshme i ka kërkuar prokurorit të Durrësit, Arjan Ndojit të cilit iu bë atentat sot, dosjen e arrestimeve në Kadastrën e Durrësit.

Sipas Newsbomb.al, Jacobs i ka kërkuar llogari për dosjen e hetimit prokurorit Ndoji. Përfaqësuesi i ONM-së ka marrë nën monitorim dosjen e arrestimeve të Kadastrës së Durrësit që është hetuar nga prokurori Arjan Ndoja.

Ish-drejtori i Agjencisë Shtetërore të Kadastrës së Durrësit, Liridon Pula, u arrestua në fillim të tetorit, pasi u akuzua për shpërdorim detyra dhe falsifikim të dokumenteve të pronave. Gjykata e Apelit të Durrësit më pas caktoi masën ‘detyrim paraqitje’ për ish-drejtorin e Agjencisë së Kadastrës së Durrësit ndërsa trupa gjykuese vendosi të lërë të lirë ish-zyrtarin e Kadastrës.

Arrestimi i tij ngjalli indinjatën e madhe të kryeministrit Rama dhe zv/kryeministrit Erion Braçe, të cilët akuzuan prokurorin e çështjes Arjan Ndojën se punon për llogari të grupeve kriminale. Para një muaji, Rama gjatë fjalimit në një seancë në Parlament, e lidhi emrin e prokurorit Ndoja me grupin e ‘KÇK-së’ (Kap ça të kapësh) së famshme duke shigjetuar prokurorët dhe gjyqtarët e inkriminuar në vend. Vendin e Liridon Pulës në krye të Kadastrës Shtetërore të Durrësit e mori Arjan Cenga.

- ISLAMSHOP.CH -

LEXO MË SHUMË

Veseli: Edhe Kosova së shpejti do jetë anëtare e NATO-s

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli ka përshëndetur nënshkrimin e protokollit të anëtarësimit të Maqedonisë së Veriut në NATO. Kryeparlamentari Veseli vlerëson se zgjerimi...

Ish-kryeministri Berisha poston tjetër video: Narkoflota në aksion

Ish-kryeministri Sali Berisha ka postuar sot në rrjet një tjetër video të një avioni të vogël në fluturim. Ai thotë se i përket “narkoflotës”, duke...

Chelsea e ka gati transferimin e mesfushorit

Chelsea e dëshiron një mesfushor në këtë afat. Cesc Fabregas pritet që në fund të kësaj jave të prezantohet te Monaco, andaj Chelsea po e...

Së fundi

Lajmet dt: 05 / 08 / 2020

https://youtu.be/3HFTOVxGm-A 181 infeksione të reja me koronavirus jane shenuar gjate 24 oreve te fundit ne zvicer. Zyra Federale e Shëndetit Publik ka raportuar se numri...

Zemaj i bie pishman, e anulon vendimin e djeshëm për rregullimin e çmimit të barnave

Ministri i Shëndetësisë Armend Zemaj sot është takuar me përfaqësues të Odës së Farmacistëve të Kosovës, të Shoqatës Farmaceutike të Kosovës, të Shoqatës së...

MSh: Humbin jetën 6 pacientë, 139 raste të reja në 24 orët e fundit

Ministria e Shëndetësisë konfirmoi sot se janë 139 raste të reja të prekura nga Covid 19, ndërkohë që kanë humbur jetën 6 pacientë, duke...