Nga sulmet e Rusisë në Siri kanë humbur jetën 6.686 civilë

Ankara

Nga intervenimi i Rusisë në Siri, aleati më i madh i regjimit të Bashar al-Assadit, kaluan katër vite. Nga sulmet e Rusisë, humbën jetën 6.686 civilë, ndërsa miliona mbetën pa shtëpi.

Një nga pikat më të rëndësishme që ktheu rrjedhën e luftës civile në Siri, që filloi në vitin 2011, në favor të regjimit të Asadit, ishte intervenimi ushtarak i Rusisë.

Me arsyetimin e luftimit me organizatën terroriste DEASH, më 30 shtator 2015 Rusia filloi sulme ajrore në Siri, ndërsa mbështetjen ndaj regjimit e zgjeroi me kalimin e kohës.

Regjimi i Asadit ktheu përsëri pjesën e madhe të zonave që i kishte humbur kundrejt opozitarëve me ndihmën e forcave speciale ruse dhe mercenarëve.

Ndikimi i pranisë ushtarake të Rusisë për herë të parë në mënyrë të dukshme u vërejt në fund të vitit 2016 kur qendra e qytetit të Halepit kaloi nën duart e regjimit.

Atë kohë pjesa lindore e qendrës së qytetit e cila ishte nën kontrollën e opozitarëve ushtarakë, kishin kaluar në duart e regjimit pas sulmeve intensive të regjimit dhe Rusisë.

Forcat e regjimit, ashtu si në Halep, edhe rajonet nën kontrollin e opozitarëve në kryeqytetin Damask dhe në qytetet Homs, Daraa dhe Kuneytra, i rifituan me ndihmën e rusëve.

Sipas matjeve të AA-së në hartat, regjimi i Asadit arriti të sundojë rreth 60 për qind të territorit në vend.

– Vdiqën civilë, u zhvendosën, u shkatërruan vendbanimet

Rrjeti Sirian për të Drejtat e Njeriut (SNHR) në raportin special të përgatitur për Anadolu Agency (AA) në lidhje me intervenimin e Rusisë, njoftoi se që nga 30 shtatori i vitit 2015, nga sulmet e Rusisë kanë humbur jetën të paktën 6.686 civilë prej të cilëve 908 gra, 1.928 fëmijë.

Burimet lokalet tërheqin vëmendjen se kjo shifër përfshin vetëm ato që janë identifikuar, ndërsa bilanci i vërtetë është shumë më i madh.

Në vitin e parë të intervenimit rus humbën jetën 3.734 civilë, në vitin e dyte 1.547 civilë, në vitin e tretë 958 ndërsa në vitin e katërt 447 civilë.

Avionët luftarakë 201 herë shënjestruan shkollat, 190 herë qendrat shëndetësore, 56 herë tregjet, ndërsa gjithsej 1.083 herë vendet e banuara.

Në sulmet e regjimit të mbështetur nga Rusia, 3,3 milionë civilë u zhvendosën.

Në raportin të cilën sulmet me të paktën pesë viktima ishin kualifikuar si “masakra”, Rusia në Siri brenda katër viteve kreu 335 masakra.

– Intervenoi edhe nga toka

Rusia, në rajonet të cilat regjimi i kishte rrethuar dhe zhvillonte bombardime intensive, zhvilloi negociata me përfaqësues të opozitarëve në emër të regjimit.

Në këtë kuadër, opozitarët ushtarakë u tërhoqën nga rajonet të cilat i kontrollonin si Halepi, Damasku, Homsi, Daraa dhe Kuneytra, ndërsa me pjesën më të madhe të civilëve që jetonin nën mbikëqyrjen e tyre u zhvendosën në pjesët veriore të vendit.

Rusia në periudhën e fundit, e mbështeti regjimin e Asadit, që shkel marrëveshjet e Astanas në Idlib duke zhvilluar opoeracione tokësore, me ushtarët e saj.

Në këtë mënyrë shumë vendbanime në jug të Zonës së Deeskalimit të Idlibit kaluan nën kontrollën e regjimit.

- ISLAMSHOP.CH -

LEXO MË SHUMË

Të “privilegjuarit” e Gjykatës Speciale marrin edhe dieta

Zyra e Prokurorit të Specializuar që funksionon në kuadër të Gjykatës Speciale, tash e disa kohë ka dërguar në Kosovë ftesat për intervistim ndaj...

Deti me Greqinë, opozita: Mazhoranca i dha të drejtë Metës

    Takimi i Ilir Metës me deputetët e Komisionit të Jashtëm për çështjen e negociatave me Greqinë për ndarjen e kufirit përfundoi rreth orës 10:00...

Lajm i keq për vizat, këto janë shtetet kundër liberalizimit

Më shumë se dhjetë shtete të Bashkimit Europian janë kundër liberalizimit të vizave për kosovarët. Kosova po merr goditje të fortë nga një numër i...

Së fundi

Theu karantinën, 4 muaj burg për 27 vjeçarin

Një 27 vjeçar është dënuar me 4 muaj burg në Korenë e Jugut, pasi theu rregullat e karantinës. Ky është dënimi i parë më...

Shqipëri : Konfirmohen 25 raste pozitive në 24 orët e fundit

Ministria e Shëndetësisë raporton se gjatë 24 orëve të fundit kanë rezultuar pozitivë me koronavirus 25 persona. Në total, numri i të infektuarve në Shqipëri...

Vetëm 55% e punonjësve kanë përfituar pagën prej 40 mijë lekësh

Janë rreth 97 mijë punonjës që u është miratuar pagesa prej 40 mijë lekësh si pjesë e paketës së dytë financiare dhe 95 mijë...