Nga lejet në kundërshtim me ligjin tek mungesa e akteve, prokurori i dosjes ‘Tërmeti’: Ja ku janë shtrirë hetimet në Tiranë

Një nga prokurorët e dosjes ‘tërmeti’ sa i përket zonës së Tiranës ka bërë me dije për mediat se janë disa shkelje që janë kryer nga funksionarët publikë dhe kontraktorët pas tërmetit të 26 nëntorit.

Erjon Ymeraj thotë se funksionarët publikë kanë dhënë leje ndërtimi në kundërshtim me ligjin kurse drejtuesit teknikë dhe ligjorë janë disa, duke nisur nga aktet e kolaudimit tek leja e shfrytëzimit të objektit të cilat mungojnë në disa dosje të banesave të dëmtuara. Po ashtu ai bëri me dije se hetimet janë shtrirë në Farkë, Vorë dhe Kashar.

“Janë disa subjekte nën hetim mbas ngjarjeve të 26 nëntorit 2019. Kryesisht janë subjektet që kanë funksion publik në ish- komunat, subjekte private apo kontraktorë.
Për shkeljet e kryera nga funksionarët publikë, kanë miratuar leje ndërtimi në mungesë dokumentacioni dhe në kundërshtim me ligjin .

Mungojnë oponencat teknike për administratorët e të cilëve janë lëshuar edhe urdhra ndalimi, mungojnë procesverbale të përfundimit të karabinave, të objektit. Mungojnë procesverbalet të përfundimit të punimeve të objektit. Në disa dosje mungojnë aktet e konstatimeve nga zyrat urbanistike, në komunat Farkë dhe Kashar, për të legalizuar mungojnë aktet e qëndrueshmërisë

Sa i përket drejtuesve teknikë dhe ligjorë janë disa shkelje, aktet e kolaudimit, disa raste nuk gjendet në dosje. Aktet e marrjes së lejeve të shesheve të ndërtimit, procesverbalet gërmimit të tabanit, ngritjes së tabanit, kolonave dhe një sërë aktesh konstatimi. Disa raste mungon dhe leja e shfrytëzimit të objektit nga njësia administrative.

Në objektet para ’90 ka punime që kanë dëmtuar strukturën për të bërë biznese apo hapësira. Sa i përket hetimeve janë shtrirë në Vorë, Kashar dhe Farkë ku dëmtimet kanë qenë më të mëdhaja.

Po vazhdojnë nga grupi hetimor dhe në zona të tjera si Dajti, Kamëz dhe të tjera. Ku janë dëmtuar me problem në ndërtim apo dhe sinjalizim nga shtetas të ndryshëm që kanë pësuar dëmtimet.”- tha Ymeraj.

- ISLAMSHOP.CH -

LEXO MË SHUMË

Nis verifikimi i godinave të dëmtuara nga tërmeti në Vorë, katër grupe inxhinierësh shqiptarë dhe rumunë në terren

Pas akomodimit të banorëve, banesat e të cilëve u dëmtuan nga lëkundjet e tërmetit të 26 nëntorit,...

Rama emëron Dedjen zv/ministër të Jashtëm në vend të Gent Cakajt

Pasi kryeministri Edi Rama i delegoi detyrën e ministrit të Jashtëm Gent Cakajt, posti i zëvendësministrit mbeti bosh. Në mbledhjen e sotme të qeverisë së...

Kush e mban peng Beratin? Gazetari: E turpshme! Qeveria bllokon donacionin prej 20 milionë dollarësh të BB

Gazetari Klodian Tomorri ka denoncuar se nga një projekt i Bankës Botërore me një financim prej 71...

Së fundi

Ky shtet anulon procesin mësimor për tërë vitin 2020, s’ka as mësim online

Bolivia ka marrë vendim që procesi mësimor të anulohet për tërë vitin kalendarik për shkak të përhapjes së koronavirusit. Kështu, rreth dy milionë nxënës në...

Kosovë : Janë regjistruar 218 raste të reja dhe 15 viktima gjatë 24 orëve të fundit .

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike (IKSHPK) njoftoi se 15 pacientë kanë vdekur gjatë 24 orëve të fundit dhe janë regjistruar 218 raste të reja...

Tragjike në kosovë, dy vëllezër vdesin në një ditë nga Covid-19 në Pejë

Dy vëllezër që ishin haxhi, Mustafë Zekaj dhe Zekë Zekaj, të moshës 85 dhe 78 vjeç, vdiqën gjatë natës në Novosellë të Pejës. Vëllezërit kishin...