Nevena e bukur: kjo serbe përfaqson Kosovën në Eurosong?

Nevena Bozoviç fitoi festivalin “Beovizija 2019”, duke siguruar kështu përfaqsimin e saj në Eurosong-un e Tel Aviv-it, ku do të përfaqësojë Serbinë.

Por, siç ndodh zakonisht në rajonin e Ballkanit, Nevena e bukur është bërë subjekt i mosmarrëveshjes etnike.

“Nevena Bozoviç nga Kosova përfaqëson Serbinë në konkursin e këngës në Eurovizion 2019″, u tha në llogarinë e Twitter-it të faqes “Eurovision Kosova”.

Ky njoftim me mesazhin “Ne jemi krenarë për të gjitha vajzat tona të talentuara anembanë botës”, ka provokuar zemërimin e twittersave serbe që kanë reaguar me mesazhin standard si “Kosova është zemra e Serbisë”.

Për këtë, grupi i tifozëve “Eurovizion Kosova” i ka sfiduar në këtë formë:

“Nuk e kuptojmë pse jeni aq i zemëruar. Nevena vjen nga Kosova dhe ky është një fakt”, shkruan ata dhe e shoqëruan këtë me një pamje të profilit të Nevena Bozoviçit në Instagram ku thuhej se këngëtarja ka lindur në Mitrovicë, Kosovë. /tesheshi.com/

- Reklamë -

LEXO MË SHUMË

City fiton derbin e Mançesterit. Pep i mbyll gojën Mourinhos

Manchester City bëri ligjin në derbin ndaj Manchester United dhe mori një fitore 3-1 përballë rivalëve të qytetit. Skuadra e Guardiolës e nisi mjaft mirë...

Ky fshat në Zvicër ofron 70 mijë franga për të huajt që janë të gatshëm të jetojnë aty

Banorët e Albinen, një fshat i vogël zviceran pranë Leukerbad në kantonin e Valais, do të votojnë më 30 nëntor mbi një politikë të...

Kuvendi i Kosovës voton që ndarja buxhetore për vitin 2020 të zgjatet për muajin mars

Pas kërkesës së ministrit të Financave, Besnik Bislimi, deputetët e Kuvendit të Kosovës me 100 vota për, asnjë kundër dhe asnjë abstenim...

Së fundi

“Thumbon” Bushati: S’ka garanci se ajo çfarë kemi para do të jetë më e mirë se ajo çfarë po lëmë pas

Gjatë ceremonisë së dorëzimit të detyrës, ish-ministri për Europën dhe Punët e Jashtme, Ditmir Bushati ka “thumbuar” kryeministrin Edi Rama për vendimin e tij...

Meta dekoron 22 intelektualë të pushkatuar pa gjyq 68 vite më parë

Presidenti i Republikës, Ilir Meta ka dekoruar me Titullin e lartë “Për Merita të Veçanta Civile” pas vdekjes 22 intelektualë e pafajshëm të pushkatuar...

Venezuelë, diplomatët e Brazilit dhe Kanadasë shpallen “persona të padëshiruar”

Diplomatë të Brazilit dhe Kanadasë janë shpallur "persona të padëshiruar" në Venezuelë. Kryetarja e Kuvendit kushtetues të këtij vendi, Delcy Rodriguez, njoftoi se ambasadori i...