BOTA

Netanyahu: Kemi marrëdhënie të ngushta me të paktën 6 vende arabe

Spread the love

Kryeministri i Izraelit, Benjamin Netanyahu deklaroi se kanë marrëdhënie të ngushta me të paktën 6 vende arabe.

“Kohët e fundit kemi shënuar përparime në normalizimin e marrëdhënieve me vendet arabe. Kemi marrëdhënie të ‘ngushta‘ me të paktën 6 vende arabe. Sot do të vendosim për pjesëmarrjen e Izraelit në ‘Expo 2020 Dubai’. Kjo situatë tregon përparimin e shënuar në normalizimin me shtetet arabe”, tha Netanyahu në takimin e zakonshëm javor të kabinetit.

Ai vuri në dukje se fakti që vendi i tij do të marrë pjesë në “Expo 2020 Dubai” edhe pse nuk ka marrëdhënie diplomatike me Emiratet e Bashkuara Arabe (EBA) reflekton përparimin e shënuar në procesin e normalizimit mes Tel Avivit dhe vendeve arabe.

Në një deklaratë të bërë nga Ministria e Jashtme e Izraelit në prill, ishte theksuar se kompanitë izraelite që operojnë në fushat si shëndetësi, informacion dhe teknologjitë e ujit do të marrin pjesë në “Expo 2020 Dubai”.

Në një lajm të publikuar javën e kaluar në “Yediot Ahronot”, një nga gazetat kryesore në Izrael, ishte theksuar se qeveria e EBA-së ka për qëllim të lejojë shtetasit izraelitë të marrin pjesë në Panairin Botëror “Expo 2020” që do të zhvillohet në Dubai mes datave 20 tetor 2020 – 10 prill 2021.

– Afrimi i Izraelit me EBA-në

Edhe pse mes Izraelit dhe EBA-së nuk ka marrëdhënie diplomatike, tërheq vëmendjen afrimi i shënuar kohët e fundit mes dy vendeve.

Në turneun e Grand Slam të xhudos që u zhvillua nga Federata Ndërkombëtare e Xhudos vitin e kaluar në kryeqytetin e EBA-së në Abu Dabi, sportistët izraelitë u lejuan të garonin me flamurin e tyre.

Për shkak se ndeshjen finale e fitoi një sportist izraelit, më 28 tetor në Abu Dabi u intonua për herë të parë himni kombëtar i Izraelit edhe pas ky vend nuk ka marrëdhënie diplomatike. Madje, në ceremoninë e medaljes ishte e pranishme dhe ministrja izraelite e Sportit dhe Kulturës, Miri Regev, e cila ndodhej në Abu Dabi për të ndjekur turneun.

Edhe ministri izraelit i Komunikimit, Ayoob Kara mbajti një fjalim në konferencën e telekomunikacionit që u zhvillua më 30 tetor 2018 në Dubai.

Gjithashtu, Abu Dabin e ka vizituar në korrik edhe ministri i Jashtëm izraelit, Yisrael Katz i cili mori pjesë në konferencën e zhvilluar nga OKB-ja.

Related posts

Hawaii, brenda 24 orëve regjistrohen 453 tërmete

dritatv

Banka Botërore fond prej 50 milionë dollarë për minierat

dritatv

Turqia reagon ndaj premtimeve të “paligjshme” zgjedhore të Netanjahut

dritatv

Leave a Comment