BOTA

Netanyahu: Izraeli gjithmonë do të kontrollojë Luginën e Jordanit

Spread the love

 

 

 

Kryeministri izraelit, Benjamin Netanyahu, ka deklaruar se rajoni i Luginës së Jordanit do të mbetet pjesë e Izraelit, pavarësisht ndonjë zgjidhjeje të ardhshme politike.

“Unë mendoj se shumica e izraelitëve do të favorizonin një situatë ku ne mund të ndahemi nga palestinezët. Unë nuk i dua palestinezët si qytetarë të Izraelit dhe unë nuk i dua ata si subjekt të Izraelit. Unë dua një zgjidhje ku ata kanë të gjitha fuqitë e nevojshme për të qeverisur veten, por asnjë nga fuqitë që do të na kërcënojë neve”, tha Netanyahu në një fjalim në Klubin Ekonomik të Washingtonit, thuhet në njoftimin e lëshuar nga zyra e tij.

Kryeministri izraelit theksoi se “kjo do të thotë se cilado zgjidhje që të jetë, zona në perëndim të Jordanit, që përfshin zonat palestineze do të ishte ushtarakisht nën Izraelin”. Ai shtoi se siguria mbizotëruese dhe përgjegjësia kyçe do të ishte e Izraelit.

Siç tha Netanyahu, Lindja e Mesme ishte “plot me shtete të dështuara, shtete që u përmbysën” dhe që pretenduan se palestinezët dhe “gjithkush” do të shkëmbeheshin nëse Izraeli nuk ishte fuqia përgjegjëse për sigurinë e Luginës së Jordanit.

Rreth 6.000 banorë hebrenj jetojnë në rajonin e Luginës së Jordanit që shtrihet përgjatë kufirit lindor të Bregut Perëndimor të pushtuar me Jordaninë.

Izraeli pushtoi Bregun Perëndimor, përfshirë Kudsin Lindor, gjatë luftës arabo-izraelite në vitin 1967. Izraeli aneksoi të gjithë qytetin në vitin 1980, duke e cilësuar atë si “kapital të pandarë dhe të përjetshëm” të shtetit hebre, veprim që nuk është njohur nga komuniteti ndërkombëtar.

Ligji ndërkombëtar i trajton Bregun Perëndimor dhe Kudsin Lindor si “territore të pushtuara” dhe të gjitha ndërtimet e vendbanimeve hebreje i konsideron si të paligjshme.

Related posts

Pamje apokaliptike nga Savona: si u shkrumbuan qindra Fiat e Maserati (video)

dritatv

Fillon operacioni i shpëtimit të fëmijëve nga shpella në Tajlandë

dritatv

Trump pranon ftesën e Erdoganit për të vizituar Turqinë

dritatv

Leave a Comment