Nëse i keni këto shenja në thonj nga kjo sëmundje vuani!

Simptomat e diabetit tip 2 përfshijnë humbjen e papritur të peshës, ndjenjën e lodhjes së vazhdueshme dhe shkuarjen e shpeshtë në tualet. Por, ju gjithashtu mund të jeni në rrezik nga niveli i sheqerit të lartë nëse keni një shenjë paralajmëruese, të cilën nuk duhet injoruar.

Diabeti është gjendja më e zakonshme që prek më shumë se katër milionë njerëz në Britaninë e Madhe dhe 90 për qind e rasteve janë shkaktuar nga diabeti tipi 2.

Sëmundja shkaktohet kur pankreasi nuk prodhon mjaftueshëm insulinën, ose nëse trupi nuk reagon ndaj saj. Mungesa e insulinës ndikon që trupi të konvertojë sheqerin në gjak në vend se ta shndërrojë në energji. Ju mund të jeni në rrezik nga simptomat e diabetit nëse keni thonj që kanë shenja. Gjendja është e njohur si linjat “Beau” dhe ato përshkruhen si identitet që shtrihet nga njëra anë e thoit te pjesa tjetër e tij.

“Kushte të tjera që shkaktojnë linjat e Beaut janë sëmundjet që shkaktojnë temperaturë të lartë si fruthi, shyta, ethet, sëmundje periferike vaskulare, pneumoni, diabet i pakontrolluar dhe mungesa e zinkut”, thonë mjekët britanikë. Gjendja gjithashtu mund të shkaktohet nga sëmundja e mëlçisë.

- ISLAMSHOP.CH -

LEXO MË SHUMË

“Pogba jashtë”, tifozët shtyjnë Paul Pogba larg Manchester United

Paul Pogba kthehet edhe një herë në qendër të një stuhie mediatike në Angli. Pas gabimeve në ndeshjet kundër Wolwes dhe Crystal Palace, që...

Nga sot duhet të flini me çorapë, ja arsyeja!

T’i veshim apo mos t’i veshim çorapet kur flemë, kjo është dilema. Mbajtja e këmbëve të ngrohta gjatë natës është provuar se përbën një diferencë...

Gjuriç: Do ta formojmë Asociacionin, por jo me rekomandimet e gjykatës në Kosovë

  Drejtori i Zyrës për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Marko Gjuriç, ka deklaruar mbrëmë se Serbia do ta mbështes komunitetin serb në Kosovë që...

Së fundi

Meta takon Avdullah Hotin: Shqipëria mbështet dialogun Kosovë – Serbi, forcat politike të Kosovës të jenë të bashkuara

Presidenti i republikës Ilir Meta ka zhvilluar një takim me kryeministrin Avdullah Hotin, i cili ka ardhur për vizitë në Tiranë. Meta shprehet se i...

Britania e Madhe nuk hap kufijtë me Shqipërinë, ja 57 vendet për të cilat prej 10 korrikut nuk aplikohet karantinimi i detyrueshëm

Britania e Madhe ka hapur kufijtë për 57 vende të botës, por Shqipëria nuk bën pjesë në to. Kjo do të thotë se kufiri ajror mes...

Këshilla të arta

https://youtu.be/gdVbCr7hBmY Titulli: Këshilla të arta Autor: Ebul Ferexh Ibn Xhevzi Përkthyes: Mr. Osman Osmani Redaktor: Bujar Vërbovci Kopertina: Bashkim Mehani Përgaditi për shtyp: Bashkim Avdiu Shtypi: FocusPrint – Shkup Për botuesin: Bashkim...