Nënshkruhet protokolli për Ndërtimin e Integritetit në Sektorin e Sigurisë

Ministria e Punëve të Brendshme të Kosovës dhe Qendra e Integritetit të Norvegjisë nënshkruan protokoll të qëllimit për Ndërtimin e Integritetit në Sektorin e Sigurisë dhe të Mbrojtjes në Kosovë.

Ky projekt është pjesë më e gjerë në Ballkanin Perëndimor të financuar nga Ministria Norvegjeze e Punëve të Jashtme, e ekzekutuar në periudhën 1 prill 2018, deri më 31 dhjetor 2020, ku Ministria e Mbrojtjes e Norvegjisë e ka emëruar CIDS si agjentin ekzekutiv për këtë projekt.

Protokollin e firmosën, Per Age Christensen në emër të CIDS dhe në emër të MPB-së, Sekretari i Përgjithshëm, Lulzim Ejupi.

Me këtë projekt priten që të ketë efekte të planifikuara për shoqërinë që do të kenë ndikim në Ankorimin më të thellë të profesionalizmit dhe të barazisë gjinore në aranzhimet e përgjithshme organizative dhe menaxheriale të institucioneve të sigurisë dhe mekanizmi i përgjithshëm për ta promovuar integritetin dhe për t’i zvogëluar rreziqet e korrupsionit në institucionet e mbrojtjes dhe të sigurisë në mënyrë më gjithëpërfshirëse dhe efektive.

Pjesë e këtij projekti janë edhe shtetet si: Shqipëria, Mali i Zi dhe Bosnja.

- Reklamë -

LEXO MË SHUMË

Çelik: Sanksionet e SHBA-ve kundër Iranit nuk i shërbejnë paqes

Zëdhënësi i partisë turke qeverisëse për Drejtësi dhe Zhvillim (AK), Ömer Çelik, ka deklaruar se sanksionet e SHBA-ve për eksportet e naftës iraniane nuk...

Tiranë-Elbasan, rruga qe nuk mbaron. Raporti paraprak: Duhen mbi 22 milionë dollarë

      Rruga Tiranë-Elbasan është kthyer në një gropë të madhe për buxhetin e shtetit duke përsëritur një skenar të ngjashëm me atë të rrugës Durrës-Kukës.  Ndonëse...

Milaim Zeka nesër del para gjykatës, aty do të jetë edhe “partneri” i tij në biznesin e vizave

Deputeti i Kuvendit të Kosovës nga NISMA Social Demokrate, Milaim Zeka, nesër do të dalë para gjyqit nën akuzat për mashtrim e pastrim të...

Së fundi

Ideja për këmbimin e territoreve po intensifikohet, por nuk është lehtë e pranueshme

Ideja për shkëmbim të territoreve sipas raportimeve të zyrtarëve të dy vendeve, duket se më shumë po pëlqehet nga presidenti serb. Presidenti i Serbisë, Aleksandar...

Erdogan: Nuk përkulemi para atyre që ndërtojnë mirëqenien e tyre duke shfrytëzuar botën

  Presidenti i Republikës së Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, duke iu referuar zhvillimeve të fundit midis vendit të tij dhe SHBA-ve ka deklaruar se, “Nuk...

Gjenerali turk Akar takohet me ministrin rus të Mbrojtjes

Shefi i Shtabit të Përgjithshëm të Turqisë, gjenerali Hulusi Akar dhe kreu i shërbimeve inteligjente turke (MIT), Hakan Fidan, kanë zhvilluar një takim me...