Në Kosovë 71 të prekur nga koronavirus , 32 në spital, 7 janë në gjendje më të rëndë

Në Klinikën Infektive të QKUK’së për momentin janë duke u trajtuar 32 pacientë të infektuar me Covid-19, apo siç njihet ndryshe koronavirus. 25 prej tyre janë në gjendje stabile, ndërkohë që 7 të tjerë janë në gjendje më të rëndë, duke u trajtuar me oksigjenoterapi.

Në të gjithë Kosovën zyrtarisht deri më tani janë identifikuar 71 persona  si të prëkur me Covid-19, apo sic njihet ndryshe koronavirus.

32 persona nga ta janë të shtrirë në Klinikën infektive duke qëndruar kështu nën vëzhgimin e mjekëve. Nga ta 25 janë në gjendje të mirë shëndetësore, ndërkohë që 7 të tjerë janë në gjendje më të rëndë.

Detaje për këta pacientë kanë dhënë sot gjatë ditës për Gazetën Express, zyrtarë të Ministrisë së Shëndetësisë.

Sipas tyre gjendja shëndetësore e këtyre personave është stabile.

“Gjendja e të prekurve është stabile.  Për momentin 32 pacientë janë me Covid-19 duke u trajtuar në infektivë. 25 janë në gjendje stabile, ndërsa 7 të tjerë kanë nevojë për oksigjenoterapi”, ka deklaruar për Express, Faik Hoti shef i Divizionit për Komunikim me Publikun në Ministrinë e Shëndetësisë.

Por pavarësisht kësaj, mbrëmë kanë ardhur lajme të mira na vijnë nga Klinika Infektive e QKUK’së. Aty dy pacientë të cilët kishin rezultuar Pozitiv me Covid-19, apo siç njihet ndryshe koroavirus, janë duke shkuar drejtë shërimit. Testet e dyta që u janë bërë këtyre dy personave kanë rezultuar Negative. Njëri nga pacientët i cili në testin e dytë ka rezultuar negativ me Covid-19 është djali i 82-vjeçarit i cili ndërroi jetë, javën e kaluar pas infektimit me koronavirus.

“Unë po i pres edhe rezultatet e tjera. Djali i personit që vdiq nga Podujeva nga koronavirusi, në testin e dytë ka dalë negativ. Po e presim edhe testin e ri konfirmimit. Gjatë javës së ardhme pritet që ti kemi pacientët e parë që të jenë të shëruar”, ka deklaruar për Express infektologu i QKUK’së, Salih Ahmeti.

E megjithëktë, Autoritetet në Kosovë njoftuan të mërkurën se tetë persona të testuar për koronavirus, kanë dalë pozitivë.

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike tha se në total janë testuar 34 vetë.

Në komunikatën e tij për media thuhet se katër nga të infektuarit e rinj janë me vendbanim në fshatin Domanek, Malishevë, tre në Prishtinë dhe një në fshatin Studime e Ulët, Vushtrri.

Shifra e fundit e çon në 71 numrin e të infektuarve në Kosovë.

Më 22 mars, Kosova ka regjistruar edhe viktimën e parë nga koronavirusi.

- ISLAMSHOP.CH -

LEXO MË SHUMË

Vetëm 65 persona u dënuan për krime lufte, sfidë mungesa e të dhënave dhe prokurorëve

Për 13 mijë e 500 të vrarë gjatë luftës së fundit në Kosovë, nga 111 personat e...

Gjendja e rrugëve në Maqedoni

Komunikacioni në rrugët shtetërore zhvillohet pa pengesa në korsi të thata, përveç në vendet më të larta ku ka mbetje të borës. Intenziteti i komunikacionit...

Lufta kundër koronavirusit, kinezët dezinfektojnë edhe paratë

Autoritetet kineze kanë ndërmarrë masa të gjëra në kuadër të luftës kundër koronavirusit të ri (COVID-19), ku njëra ndër to ështe dhe...

Së fundi

Itali, konfirmohen 681 vdekje të reja nga COVID-19

Italia ka raportuar 681 vdekje të reja nga koronavirusi i ri (COVID-19), duke e çuar në 15.362 numrin e përgjithshëm të vdekjeve nga virusi...

Apeli i ri i IKShP-së: E kemi ende situatën nën kontroll, ju lutem rrini në shtëpi

Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik ka lëshuar një apel tjetër sa i përket gjendjes me koronavirusin në Kosovë, specifikisht respektimit të masave kundër përhapjes...

Kosova me më së paku të prekur me Covid-19 në rajon, prin Serbia

Republika e Kosovës po del të jetë vendi me më së paku persona të infektuar më koronavirus në rajon. Kosova deri më tani ka të...