Në Japoni jetojnë mbi 80.000 persona të moshës mbi 100-vjeçare

Numri i njerëzve të moshës mbi 100-vjeçare në Japoni për herë të parë ka shkuar në mbi 80.000.

Ministria e Shëndetësisë, Punës dhe Mirëqenies përditësoi të dhënat e personave mbi moshën njëqind vjeç në vend bazuar në të dhënat e regjistrimit të popullsisë.

Sipas kësaj, ky numër, duke u rritur për 9.176, ka arritur në 80.450.

Të dhënat tashmë 50 vite kanë shënuar një rritje të vazhdueshme, ndërsa gratë me 88 për qind përbëjnë pjesën më të madhe.

Pjesa më e madhe e personave mbi 100 vjeç janë në prefekturën Shimane në perëndim, ndjekur nga Koçi dhe Tottori.

- ISLAMSHOP.CH -

LEXO MË SHUMË

Euro, rekord historik. Rritet me 2.33 lekë brenda një dite të vetme

Zhvillimet në tregun e brendshëm valutor kanë marrë një kthesë të fortë këtë të premte, teksa euro shënoi një forcim rekord ndaj monedhës kombëtare...

Hajdari: Më 30 korrik shkojmë drejt një hapi garantues nga maxhoranca për të hapur listat 100%.

Në përfudim të mbledhjes së këshillit politik deputetja e opozitës në parlament Rudina Hajdari, u shpreh se në këtë mbledhje morën garanci nga maxhoranca...

Stjuart Smakaj duke qarë në gjyq “E vrava gabimisht shokun e ngushtë”, gjykata e lë në burg.

Gjykata e Shkodrës ka lënë në arrest me burg Stjuart Smakajn, i riu që vrau me armë zjarri shokun e tij të ngushtë, Gledis...

Së fundi

“Apple” kompania e parë amerikane që vlen dy trilionë dollarë

Kompania teknologjike “Apple” u bë sot kompania e parë, e tregtuar publikisht nga SHBA, që arriti një kapitalizim tregu prej dy trilionë dollarësh, duke...

Maltë-Gazetarja e vrarë/ Arrestohet kreu i kabinetit të ish-kryeministrit Muscat

Tre vite pas vrasjes së gazetares investigative malteze Daphne Caruana Galizia, e cila akuzoi zyrtarë të lartë për korrupsion, dje është arrestuar shefi i...

Protesta në Bullgari/ Mijëra qytetarë kërkojnë largimin e kryeministrit Borisov

As festimet për ditën e pavarësisë së Bullgarisë, nuk i ndaloi qytetarët bullgarë të protestojnë dhe ti bëjnë thirrje kryeministrit Bojko Borisov dhe kryeprokurorit...