“Në 24 orët e fundit terroristët kryen 16 sulme në zonën e operacionit Burimi i Paqes”

Ministria turke e Mbrojtjes ka njoftuar se terroristët e PKK/YPG-së kanë kryer 16 sulme/provokime me goditje të predhave dhe raketave në zonën e operacionit “Burimi i Paqes”.

Në në deklaratë ministria theksoi se Forcat e Armatosura të Turqisë (TSK) po zbatojnë plotësisht marrëveshjet aktuale për formimin e “korridorit të paqes”.

“Terroristët e PKK/YPG-së kanë kryer 16 sulme/provokime me goditje të predhave dhe raketave”, thuhet në deklaratën ku tërhiqet vëmendja se terroristët e PKK/YPG-së vazhdojnë provokimet e tyre në zonën e operacionit “Burimi i Paqes”.

Më 9 tetor Forcat e Armatosura të Turqisë (TSK) filluan operacionin “Burimi i Paqes” kundër organizatës terroriste YPG/PKK në lindje të Eufrait me qëllim për të siguruar kufirin e Turqisë dhe për të krijuar një zonë të sigurtë për kthimin vullnetar të refugjatëve sirianë.

- ISLAMSHOP.CH -

LEXO MË SHUMË

Basha u flet anglisht ndërkombëtarëve: S’ka stabilitet pa demokraci

Kryedemokratik Lulzim Basha ka folur në anglisht për ta bërë sa më të qartë qëndrimin e tij për ndërkombëtarët që në rresht janë shprehur...

Largimi i trupave ushtarake nga Kosova, flet Komandanti i Bondsteel

Komandanti i bazës ushtarake amerikane Bondsteel në Kosovë, Kolonel Roj Makareg, ka deklaruar se vendimi për tërheqjen eventuale të trupave ushtarake të SHBA-ve nga...

Përfundon mbledhja e Kryesisë, Kurti largohet pa asnjë fjalë

Përfundon mbledhja e Kryesisë së Vetëvendosjes. Anëtari i Kryesisë, Smajl Kurteshi konfirmoi se në këtë mbledhje mes tjerash është mirëpritur rikthimi i anëtares së Kryesisë,...

Së fundi

Qeveria paralajmëron vendim të ri për reciprocitetin me Serbinë

Tregu kosovar është vërshuar me produkte të importuara nga Serbia. Këtë e ka mundësuar heqja e taksës më 31 mars nga Qeveria në detyrë. Statistikat tregojnë...

Greqia shënon viktimën e 173-të nga COVID-19, 10 raste të reja në 24 orët e fundit

Greqia ka shënuar edhe një viktimë së fundmi nga COVID-19 duke e çuar bilancin në 173. Vendi fqinj në 24 orët e fundit ka shënuar...

Kosovë : 9 raste të reja me Covid-19 dhe 3 të shëruar.

NËNTË RASTE ME COVID-19 DHE TRE TË SHËRUAR! Sot më 26 maj 2020, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK me metodën RT-PCR, janë testuar...