• Home
  • LAJME
  • Ndërron jetë fizikani i famshëm Stephen Hawking
LAJME

Ndërron jetë fizikani i famshëm Stephen Hawking

Spread the love

 

Fizikani i njohur Stephen Hawking ka ndërruar jetë në moshën 76-vjeçare.

Sipas familjarëve të tij, ai ka dhënë shpirt në shtëpinë e tij në Kembrixh, në orët e para të së mërkurës.

Shkencëtari britanik është i famshëm për punën e tij mbi vrimat e zeza dhe relativitetin. Gjithashtu, ka shkruar edhe shumë libra shkencorë.

Në moshën 22-vjeçare, Hawking mendohej se nuk i mbetej shumë për të jetuar, pasi u diagnostikua me një çrregullim të rrallë neuronesh që i humbi lëvizjen e gjymtyrëve.

Sëmundja bëri që të qëndronte në karrige me rrota dhe të fliste vetëm me anë të një aparati.

Related posts

Kapiteni ka ditëlindjen, urim special nga Presidenti Meta

dritatv

Ndërron jetë Kryesuesi i Kuvendit Komunal të Obiliqit, Adem Preniqi

dritatv

PAVARËSIA E KOSOVËS ËSHTË MREKULLI E LLOJIT TË MREKULLIVE QË I PËRMEND KURANI DHE LIBRAT E SHENJTË !

dritatv

Leave a Comment