NATO kërkon nga Turqia “vetëpërmbajtje”

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, ka thënë se Turqia duhet të veprojë me “vetëpërmbajtje” dhe se aksionet ushtarake në Siri duhet të jetë proporcionale.

Ai ka thënë se është shumë me rëndësi që ky rajon të mos destabilizohet edhe më, shkruan Al Jazeera.

Stoltenberg u ka thënë reporterëve se Turqia duhet t’i “legjitimojë brengat rreth sigurisë” dhe ta informojë NATO-n për planet për ofensiva me mëngjes.

“Llogaris që Turqia të veprojë me vetëpërmbajtje dhe të sigurojë se ndonjë veprim i ardhëm  në veri të Sirisë duhet të jetë proporcional dhe i matur”, ka thënë Stoltenberg pas takimit me Kryeministrin e Italisë, Giuseppe Conte.

“Me rëndësi është që të shmangen veprimet që mund ta destabilizojnë këtë rajon edhe më tej, të eskalojnë tensionet dhe të shkaktohen më tepër viktima”.

- ISLAMSHOP.CH -

LEXO MË SHUMË

Ushtria turke godet organizatën separatiste terroriste PKK, brenda dhe jashtë vendit

Pesë pjesëtarë të organizatës separatiste terroriste PKK u neutralizuan me një operacion ajror në veri të Irakut.

Rivaldo këshillon: Neymar, largohu nga PSG!

Edhe pse ende nuk është mbushur një vit nga transferimi i Neymar te PSG, shumë personalitete e shikojnë se kjo është një lëvizje që...

Forcat izraelite arrestojnë 21 palestinezë

Forcat izraelite kanë arrestuar 21 palestinezë mbrëmë gjatë bastisjeve në Bregun Perëndimor të pushtuar nga Izraeli, bëri të ditur sot një OJQ lokale palestineze. Tetë...

Së fundi

Manastirliu tek ‘Shefqet Ndroqi’: Nisin përgatitjet për ta kthyer në COVID2

Teksa shifrat e të prekurve me COVID-19 janë rritur ndjeshëm në vendin tonë, në spitalin Universitar “Shefqet Ndroqi”, ku kanë nisur përgatitjet për t’u...

Maqedoni: 123 persona të shëruar dhe 88 raste të reja me covid-19 gjatë 24 orëve të fundit

Ministria e Shëndetësisë informon se në 24 orët e fundit janë realizuar 973 teste, ndërsa janë regjistruar 88 raste të reja me COVID-19. Sipas qyteteve:...

Mosrespektimi i masave, dënimi deri në 12 vjet burgim e 8 mijë euro gjobë

Policia e Kosovës nga dita e martë do të nisë shqiptimin e gjobave për qytetarët që nuk respektojnë masat e dala nga Qeveria e...