EKONOMI

Nafta e nis javën me rritje

Spread the love

 

 

Çmimet e naftës po qëndrojnë në rritje të lehtë në sesionin e parë të kësaj jave, ndërsa investitorët janë në pritje të takimit mes OPEC-ut dhe prodhuesve amerikanë të naftës së papërpunuar.

Rritja e naftës Bruto u mbështet nga deklaratat e Agjencisë Ndërkombëtare të Energjisë të hënën duke përshkruar se si kërkesa globale e naftës pritej të rritet gjatë pesë viteve të ardhshme, ndërsa prodhimi bruto nga vendet e OPEC-ut do të rritet me një ritëm shumë më të ngadalshëm. Komentet janë bërë në konferencën e industrisë CERAWeek, e cila vazhdon sot.

Prodhimi i naftës së papërpunuar në SHBA aktualisht është rreth 10.2 milionë fuçi në ditë dhe parashikohet të arrijë në 11 milionë deri në fund të vitit.

Aktualisht çmimi për një barel naftë të papërpunuar kushton 62.71 dollarë, ndërsa nafta Brent kushton 65.63 dollarë. /Telegrafi/

Related posts

PayPal aplikon për patentë për pagesa me kriptovaluta

dritatv

Bitcoin për herë të parë në vlerën mbi 7.000 dollarë

dritatv

Buxheti që ul borxhin. Synohet të zbresë në 68 për qind

dritatv

Leave a Comment