Mposhtni thartirën në lukth duke ndjekur këto këshilla!

Urthi (thartira e stomakut) mund të luftohet edhe pa mjete mjekësore, duke ndjekur dietën e duhur dhe duke qëndruar larg ushqimit dhe pijeve që ofrojnë rrezik të shtimit të gjendjes shëndetësore.

Kjo gjendje është simptoma më e zakonshme e refluksit të stomakut, e cila përbëhet nga një ridalje e substancave në stomakun tonë, që ndodh brenda ezofagut.

Shkaqet e jashtme të refluksit mund të ndryshojnë, duke filluar nga marrja e barnave të caktuara në sëmundje të caktuara, kalimi në mbipeshë, stresi, e deri tek pirja e duhanit.

Gjithsesi, përveç ndërprerjes së konsumit të disa produkteve ushqimore, ju duhet edhe të merrni disa prej tyre për parandalimin e urthit.

Drithërat janë të rekomanduara për mëngjes, ndërsa frutat dhe perimet duhet të jenë thelbi i dietës, duke zënë vend përreth pjatës së ushqimeve të drekës dhe darkës.

Nga ana tjetër, ekstraktet ose lëngjet mund të ofrojnë një ndihmesë të madhe. Gjithashtu, gjatë ditës duhet të pini të paktën një deri në një e gjysmë litra ujë.

Kufizoni ose shmangni konsumimin e peshqve të yndyrshëm si salmoni, butak dhe molusqet krejtësisht. Është e lehtë të nxisësh djegien e urthit me ushqime të tilla, si dhe me pije të gazuara, kafe dhe çaj.

- ISLAMSHOP.CH -

LEXO MË SHUMË

Borxhi ndaj Termokos-it rreth 15 milionë euro, Fetahu paralajmëron shkyçje masive

Termokos-i ditë më parë filloi sezonin ngrohës. Por kjo ndërmarrje publike po përballet me problemin e inkasimit...

Gjermani, shkalla e vdekshmërisë nga COVID-19 mbetet e ulët

Sipas të dhënave të publikuara nga autoritetet shëndetësore, numri i rasteve të konfirmuara të koronavirusit të ri në Gjermani ka tejkaluar shifrën 39.500 ndërsa...

“Zbulimi i vitit”: një pallat 3400-vjeçar në territorin kurd!

Arkeologët gjermanë dhe kurdë kanë zbuluar një pallat 3400-vjeçar në Tigrisa, Irakun verior. Kompleksi, i cili mbulon të paktën 2.000 metra katror, ​​ishte pjesë e...

Së fundi

Dreshaj: Jemi në bishtin e pandemisë, nëntë pacientë me Covid-19 në Infektive

Nëntë pacientë me COVID 19 janë duke u trajtuar sot në Klinikën Infektive, derisa katër prej tyre janë në gjendje të rëndë shëndetësore, tre...

​Thaçi: Kurti ka uzurpuar zyrën e kryeministrit

Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi, deklaron se do të respektojë çdo vendim që do të marrë Gjykata Kushtetuese rreth çështjes së dekretit të tij. Kreu...

Bylykbashi: Duke nisur nga sot, “gjendja e fatkeqësisë natyrore” dhe masat janë antikushtetuese

Me anë të një statusi në “Facebook”, ish-deputeti i PD Oerd Bylykbashi shprehet se që nga dita e sotme e Fiter Bajramit, “gjendja e...