Mory Kante Ndërron jetë muzikanti me famë nga Guinea

Muzikanti me famë botërore nga Guinea, Mory Kante, ndërroi jetë në moshën 70-vjeçare.

Sipas mediave në mediat kombëtare, Kante ka ndërruar jetën në kryeqytetin e Guinesë, Konakri, në spitalin ku trajtohej.

I lindur më 29 mars 1950 në qytetin Kissidougou, Kante fitoi famë botërore në vitin 1977 me këngën “Ye ke ye ke”.

Ai është muzikanti afrikan me më shumë shitje të albumeve deri më sot.

- ISLAMSHOP.CH -

LEXO MË SHUMË

Presidenti Meta përshëndet miratimin e ndryshimeve kushtetuese nga Parlamenti i Maqedonisë

Presidenti i Republikës, Ilir Meta, përshëndet konsensusin e arritur në Parlamentin e Maqedonisë dhe votimin në favor të ndryshimeve kushtetuese që do t’i japin...

Pacolli dënon sulmin e sotëm: Kosova qëndron me Gjermaninë në këto momente të vështira

Zv/kryeministri i Kosovës dhe ministri i Jashtëm, Behgjet Pacolli me anë të një postimi në facebook ka dënuar sulmin e sotëm që ka ndodhur...

Turqia ndër tri vendet më ambicioze në botë në teknologji ushtarake, nga po shkon ajo?

Sipas raportit të International Peace Research “SIPRI” me seli në Stokholm, Turqia është ndër tri vendet që më së shumti harxhon në armë dhe...

Së fundi

Theu karantinën, 4 muaj burg për 27 vjeçarin

Një 27 vjeçar është dënuar me 4 muaj burg në Korenë e Jugut, pasi theu rregullat e karantinës. Ky është dënimi i parë më...

Shqipëri : Konfirmohen 25 raste pozitive në 24 orët e fundit

Ministria e Shëndetësisë raporton se gjatë 24 orëve të fundit kanë rezultuar pozitivë me koronavirus 25 persona. Në total, numri i të infektuarve në Shqipëri...

Vetëm 55% e punonjësve kanë përfituar pagën prej 40 mijë lekësh

Janë rreth 97 mijë punonjës që u është miratuar pagesa prej 40 mijë lekësh si pjesë e paketës së dytë financiare dhe 95 mijë...