Moldavi, presidenti anulon zgjedhjet e parakohshme

Presidenti i Moldavisë, Igor Dodon, ka anuluar zgjedhjet e parakohshme në vazhdën e rritjes së krizës politike në vend.

Dodon u tha sot gazetarëve se ka anuluar dekretin e presidentit të përkohshëm të emëruar ditë më parë Pavel Filip, për të shpërdarë Parlamentin pas çka caktoi zgjedhje të parakohshme për datën 6 shtator, duke e cilësuar si veprim jokushtetues.

Vendi më i varfër evropian është pa një qeveri që nga zgjedhjet e mbajtura në shkurt. Megjithatë, javën e kaluar blloqet pro-BE dhe pro-Moskë arritën të formojnë një qeveri koalicioni për të përmbysur oligarkinë të udhëhequr nga ish pushteti, Partia Demokratike.

Të djelën, Gjykata Kushtetuese pezulloi presidentin Dodon dhe në vend të tij emëroi ish-kryeministrin nga Partia Demokratike për president, i cili bëri thirrje për zgjedhje të parakohshme.

Vendimi u refuzua nga Parlamenti, pasi siç tha, Gjykata Kushtetuese ka anuar për Partinë Demokratike.

- ISLAMSHOP.CH -

LEXO MË SHUMË

Standardi i jetesës në Kosovë mbetet nën mesatar

  Pavarësisht përmirësimeve të bëra vitet e fundit, standardi i jetesës së qytetarëve në Kosovë vazhdon të mbetet nën mesataren dhe larg vendeve të rajonit...

Indeksi i fuqisë së pasaportave: Zvicra e pesta, Shqipëria e 54-a, Kosova e 97-a

Një indeks i ri i krijuar nga firma ligjore Henley & Partners ka nxjerrë listën e re të pasaportave të renditura nga fuqitë e...

Gjendet arma e krimit në Shkodër… në makinen e djegur

Pak pas orës 10:00. policia e Shkodrës ka gjetur një automjet të djegur në by-passin e Shkodrës. Automjeti është tip "Benz" dhe dyshohet se...

Së fundi

Manastirliu tek ‘Shefqet Ndroqi’: Nisin përgatitjet për ta kthyer në COVID2

Teksa shifrat e të prekurve me COVID-19 janë rritur ndjeshëm në vendin tonë, në spitalin Universitar “Shefqet Ndroqi”, ku kanë nisur përgatitjet për t’u...

Maqedoni: 123 persona të shëruar dhe 88 raste të reja me covid-19 gjatë 24 orëve të fundit

Ministria e Shëndetësisë informon se në 24 orët e fundit janë realizuar 973 teste, ndërsa janë regjistruar 88 raste të reja me COVID-19. Sipas qyteteve:...

Mosrespektimi i masave, dënimi deri në 12 vjet burgim e 8 mijë euro gjobë

Policia e Kosovës nga dita e martë do të nisë shqiptimin e gjobave për qytetarët që nuk respektojnë masat e dala nga Qeveria e...