Mjekja siriane që udhëhoqi spitalin nëntokësor për fëmijë, fiton Çmimin Wallenberg

Dr. Amani Ballour, pediatrija nga Siria e cila udhëhoqi një spital nëntokësor në Gutan Lindore gjatë periudhës 2012-2018, është shpërblyer me çmimin Wallenberg të Këshillit Evropian, për guximin, trimërinë dhe përkushtimin e saj për të shpëtuar qindra jetë gjatë luf tës në Siri.

“Të drejtat e njeriut dhe dinjiteni individual nuk janë një luks i kohërave të paes. Dr. Amani Ballour është një shembull shkëlqyer i empatisë, virtytit dhe nderit që mund të lulëzojnë edhe në rrethanat më të vështira: midis luf tës dhe vuajtjes,” tha Marija Pejčinović Burić, Sekretarja e Përgjithshme e Këshillit të Evropës.

“Një pediatre e re, e sapodiplomuar, Dr. Ballour filloi si vullnetare që ndihmonte të lën duarit dhe vite më vonë, përfundoi duke menxhuar një ekip prej 100 personash në spitalin nëntokësor, “Shpella”, në qytetin e saj të lindjes, afër kryeqytetit Sirian.

“‘Shpella’ u bë një shkëndijë shprese dhe sigurie për shumë civilë të përndjekur. Atje, Dr Ballour rrezi konte sigurinë e saj për të ndihmuar ata që kishin më së shumti nevojë. Ajo dhe të tjerët kanë punuar ditë pas dite për të shpëtuar jetët e aq shumë njerëzve, duke përfshirë fëmijë që vuanin efektet e ar mëve kimike,” – ka shtuar Sekretarja e Përgjithëshme./supergrate.net/

- ISLAMSHOP.CH -

LEXO MË SHUMË

Prizreni kryeqytet historik, panik në Serbi: Hap tjetër drejt “Shqipërisë së Madhe”

Në seancën e Kuvendit të Kosovës që u mbajt të enjten u miratua Ligji për Prishtinën, dhe gjithashtu Prizrenu u shpallë kryeqytet historik i...

Ndërron jetë presidenti i Tunizisë, Caid Essebsi

Presidenti i Tunizisë, Beji Caid Essebsi, ka ndërruar jetë sot në moshën 92-vjeçare, njoftojnë nga Presidenca e Tunizisë. Nga presidenca thonë se Essebsi ndërroi jetë në...

Merkel: Evropa bashkohet kur të përfshijë Ballkanin Perëndimor

“Evropa do të bashkohet vërtet kur të gjitha vendet në Ballkanin Perëndimor bëhen anëtare të Bashkimit Evropian”. Kështu ka deklaruar kancelarja gjermane Angela Merkel....

Së fundi

MSh: Humbin jetën 6 pacientë, 139 raste të reja në 24 orët e fundit

Ministria e Shëndetësisë konfirmoi sot se janë 139 raste të reja të prekura nga Covid 19, ndërkohë që kanë humbur jetën 6 pacientë, duke...

Ky shtet anulon procesin mësimor për tërë vitin 2020, s’ka as mësim online

Bolivia ka marrë vendim që procesi mësimor të anulohet për tërë vitin kalendarik për shkak të përhapjes së koronavirusit. Kështu, rreth dy milionë nxënës në...

Kosovë : Janë regjistruar 218 raste të reja dhe 15 viktima gjatë 24 orëve të fundit .

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike (IKSHPK) njoftoi se 15 pacientë kanë vdekur gjatë 24 orëve të fundit dhe janë regjistruar 218 raste të reja...