“Mini-Shengeni”, Aleksandër Vuçiç: Pse është e rëndësishme marrëveshja

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç deklaroi se marrëveshja e ‘Mini-shengenit” është shumë e rëndësishme jo vetëm për Serbinë por edhe për vendet që marrin pjesë në këtë projekt.

Gjatë konferencës së përbashkët në Ohër, me kryeministrin Zoran Zaev dhe homologun e tij, Edi Rama, Presidenti Vuçiç tha se nga kjo marrëveshje do të kursehen se 260 milionë dollarë.

“Mini-Shengeni ballkanik është një nismë shumë e mirë për vendin tonë. Është e rëndësishme se si u morëm vesh në një kohë të shkurtër për të arritur një marrëveshje që është në të mirë të qytetarëve tanë. Mund t’ju them se 260 milion euro do të jetë kursimi nga kjo marrëveshje. Shpresojmë që në të ardhmen të behën pjesë edhe disa vende të tjera. Do shikohet sa e rëndësishme do të jetë për një prodhues nga Jugu apo Veriu që t’i eksportojë ato. Për më pak se një vit e gjysme do të mundës të shihni rritjen e investimeve në përqindje për të tre vendet. Do të kemi mundësi që të hyjmë në Shqipëri dhe shqiptarët do të hyjnë në Serbi vetëm me letërnjoftime. Në Beograd keni leje gjithashtu nëse fluturoni në Tiranë, nuk do ju pyes njeri se ku do të shkoni. Nuk i keqtrajtojmë qytetaret që vijnë, sepse duam të rrisim numrin e të huajave që do vijnë në vendet tona”, tha Vuçiç.

- ISLAMSHOP.CH -

LEXO MË SHUMË

Saimir Tahiri pas vendimit: Nuk qesh dot, as qaj. Prisni deri nesër

Pasi i shpëtoi burgut, ish-ministri i Brendshëm Saimir Tahiri ka komentuar vendimin e Gjykatës së Krimeve të...

Gjermania vendos rregulla më të ashpra kundër pastrimit të parave. Detyrim informimi për noterët

Gjermania do t’i koordinojë më mirë aktivitet në luftën kundër pastrimit të parasë dhe terrorizmit financiar. Për...

Hoti: S’ka vullnet për zgjedhje, do ta rrëzojmë qeverinë me metoda kushtetuese

Ndonëse Lidhja Demokratike e Kosovës (LDK), po insiston në rrëzimin e Qeverisë e organizmin e zgjedhjeve në kohë sa më të shkurtë, duke se...

Së fundi

Gjeni 3 zgjidhjet e këtij ushtrimi matematikor duke lëvizur vetëm një fije shkrepse

Nëse jeni një fans i vërtetë i enigmës, kjo foto do vërë në punë trurin dhe imagjinatën tuaj. Kushtojini vëmendjen detajeve të vogla dhe...

Numri i të vdekurve nga koronavirusi në Britaninë e Madhe shkon në 39 045 persona

Qeveria britanike ka njoftuar se 111 persona kanë ndërruar jetë nga koronavirusi në 24 orët e fundit në vend. Kështu, zyrtarisht numri total i viktimave...

Itali: 101 ditë nga fillimi i pandemisë, 60 viktima dhe 178 raste të reja në 24 orë

Sot mbushen 101 ditë nga dita kur në Itali u verifikua viktima e parë nga Covid 19. Ai ishte 78 vjeçari Andrea Trevisian, banor i...