Meta tregon nëse do të kryejë ceremoninë e betimit të anëtarëve të Gjykatës Kushtetuese

Presidenti Ilir Meta u shpreh se është gati të organizojë ceremoninë e betimit për betimin e anëtarëve të Gjykatës Kushtetuese, por la të kuptohet se Arta Vorpsi nuk njihet prej si gjyqtare në këtë institucion.

Kujtojmë se Vorpsi njihet nga Kuvendi si anëtare e Gjykatës Kushtetuese, por në vend të saj Meta ka dekretuar Marsida Xhaferllarin. Meta tha se nuk mund të detyrojë presidentin një publikim kontrabandë, siç ai cilësoi publikimin në Fletoren Zyrtare të emrit të Arta Vorpsit.

“Jam shumë i qartë për këtë çështje. Kuvendi është i mirëpritur të komunikojë zyrtarisht me institucionin e Presidentit, dhe jemi të hapur për të bashkëpunuar në respekt të Kushtetutës dhe detyrimeve kushtetuese dhe kjo është një çështje e mbyllur dhe shumë e qartë.

Ju duhet të dini se çfarë publikohet në fletoren zyrtare dhe këto janë me ligj, çdo publikim kontrabandë, padyshim që nuk sjell asnjë detyrim për presidentin në zbatim të detyrimeve të tij kushtetuese”, – tha Meta.

Duket se Meta do të thërrasë për betim vetëm Elsa Toskën dhe Fiona Papajorgjin të zgjedhura nga Kuvendi dhe Marsida Xhaferrllarin që ka dekretuar vetë. Sipas Kushtetutës që anëtarët e Gjykatës Kushtetuese të marrin detyrën duhet të betohen para Presidentit.

- ISLAMSHOP.CH -

LEXO MË SHUMË

Bytyqi: Marrëveshje me drejtorët e Arsimit që të zëvendësohen orët e humbura

Ministri i Arsimit Shkencës dhe Teknologjisë (MASHT), Shyqiri Bytyqi tha se orët e humbur gjatë grevës do të kompensohen. Bytyqi pas takimit në mes MASHT-it,...

Nëse gjeni një shishe plastike në gomën e makinës tuaj, ikni urgjentisht me vrap!

Nuk mund të rrimë kurrë të qetë! Hajdutët krijojnë teknika të reja çdo ditë për të zhvilluar vjedhjet e tyre. Dhe ndërsa ne mendojmë...

Gjendet e mitura që ishte zhdukur dje në qytetin e Durrësit

Policia e Durrësit ka njoftuar se është bërë e mundur gjetja e vajzës 12-vjeçare që ishte zhdukur gjatë ditës së djeshme. Lajmi për zhdukjen e...

Së fundi

Meta takon Avdullah Hotin: Shqipëria mbështet dialogun Kosovë – Serbi, forcat politike të Kosovës të jenë të bashkuara

Presidenti i republikës Ilir Meta ka zhvilluar një takim me kryeministrin Avdullah Hotin, i cili ka ardhur për vizitë në Tiranë. Meta shprehet se i...

Britania e Madhe nuk hap kufijtë me Shqipërinë, ja 57 vendet për të cilat prej 10 korrikut nuk aplikohet karantinimi i detyrueshëm

Britania e Madhe ka hapur kufijtë për 57 vende të botës, por Shqipëria nuk bën pjesë në to. Kjo do të thotë se kufiri ajror mes...

Këshilla të arta

https://youtu.be/gdVbCr7hBmY Titulli: Këshilla të arta Autor: Ebul Ferexh Ibn Xhevzi Përkthyes: Mr. Osman Osmani Redaktor: Bujar Vërbovci Kopertina: Bashkim Mehani Përgaditi për shtyp: Bashkim Avdiu Shtypi: FocusPrint – Shkup Për botuesin: Bashkim...