Me më shumë se 13 milion të infektuar në të gjithë botën, Amerika po mbyllet përsëri

Numri i rasteve të raportuara të infeksionit me koronavirus në botë tejkaloi 13 milion. Në vetëm pesë ditë, nga 8 korriku deri më sot, numri i çështjeve të reja është rritur me një milion.

Shumica e rasteve janë në Shtetet e Bashkuara, pothuajse tre milion e gjysmë. Pas tyre vijnë Brazili, India, Rusia dhe Peruja.

Presidenti amerikan Donald Trump është përqendruar në fushatën për rizgjedhjennë Shtëpinë e Bardhë, dhe drejtuesit vendorë dhe të shtetit po luftojnë virusin në vendet e tyre në të njëjtën kohë.

Trump urdhëroi rihapjen e Shteteve të Bashkuara, dhe kështu ekonomisë amerikane, por kjo shpejt çoi në përhapjen e koronavirusit dhe i bëri Shtetet e Bashkuara pikën e nxehtë të virusit.

Kjo është arsyeja pse liderët lokalë dhe shtetërorë tani po kthehen në ri-mbylljen e bashkësive dhe shteteve të tyre.

CNN shkruan se Trump po e detyron vendin të hapet ndërsa spitalet po mbushen.

Numri i çështjeve në Shtetet e Bashkuara është 60,000 në ditë, kështu që krerët e shteteve nuk kanë mundësi të tjera, por të forcojnë masat kundër udhëzimeve të presidentit.

Në Teksas, kryetari i Bashkisë propozoi një mbyllje dyjavore, dhe disa ditë më parë, Guvernatori republikan Greg Abbott bëri thirrje për masa më të ashpra dhe urdhëroi mbajtjen e maskave.

Ndërkohë, shumica e rasteve brenda një dite janë regjistruar në Florida.

Epidemiologu kryesor amerikan Anthony Fauci gjithashtu foli për pandeminë, duke thënë se hapja e shpejtë e vendit kishte çuar në një rritje të epidemisë.

Trump ka hapur qytete dhe shtete në Shtetet e Bashkuara, megjithëse disa prej tyre tashmë janë duke u mbyllur.

Ai pretendoi se Shtetet e Bashkuara po përballeshin me një tranzicion, dhe se kufizimet që ai kishte hequr kishin çuar në zhvendosjen e bizneseve në qytete të mëdha, gjë që nga ana e saj kishte çuar në një rënie të papunësisë.

Por kjo mund të ndryshojë nëse përhapja e virusit vazhdon sepse nuk ka garanci që virusi nuk do të kthehet në qytete ku situata është më mirë tani, siç është Nju Jorku ose shtete si Massachusetts.

Por CNN shkruan se nuk ka rëndësi për Trump sepse ai është i fiksuar në atë që është e rëndësishme për të personalisht.

Deri kohët e fundit, ai kërkoi që fëmijët të ktheheshin në shkollë, megjithëse nuk kishte asnjë plan për kthimin e tyre në siguri. Ai më vonë tha se armiqtë e tij politikë nuk donin që fëmijët të ktheheshin në shkollë për ta dëmtuar atë.

Në mungesë të planeve të besueshme për të penguar përhapjen e Covid-19, gjithçka që Presidenti duhet të shesë tani është shpresa.

“Unë mendoj se deri në ditën e zgjedhjeve do të shihni disa numra të pabesueshëm. Tremujori i tretë do të jetë me të vërtetë i mirë, tremujori i katërt do të jetë i shkëlqyeshëm, por vitin e ardhshëm do të jetë një nga vitet më të mira ekonomike. Kështu që shpresoj se do të jem në gjendje të jem Presidenti ku them

- ISLAMSHOP.CH -

LEXO MË SHUMË

Si do të lëvizin këmbësorët në zonat urbane, nga data 30 mars? Policia jep sqarime

Në zbatim të masave kufizuese të shpallura për parandalimin e përhapjes së COVID-19, gjatë periudhës së kufizimeve të lëvizjes së shtetasve në zonat urbane,...

SHBA, 1.878 të vdekur brenda 24 orëve nga COVID-19

Bilanci i viktamve nga pandemia e koronavirusit të ri (COVID-19) në SHBA është rritur në 16.686, pasi një numër rekord prej 1.878 personash kanë...

Nafta e papërpunuar shënon ulje të çmimit në tregun ndërkombëtar

    Marka ndërkombëtare e naftës së papërpunuar Brent, filloi javën e tregtimit me 73.03 dollarë për fuçi, ndërkohë që marka amerikane e naftës së papërpunuar,...

Së fundi

Sot në Gjermani filloi testimi i detyruar i udhëtarëve.

Siç ishte paralajmëruar, sot në Gjermani ka filluar testimi i detyruar për koronavirus për të kthyerit nga zonat e rrezikut. Qindra njerëz janë ekzaminuar...

Si të Përgatisni Reçelin e Kumbullave në Dy Mënyra

Në doni të ëmbëlsoni veten apo më të dashurit tuaj apo në doni një gosti të veçantë për miqtë përgatisni reçel me kumbulla. Të freskëta...

Basha : Po rivriten nga qeveria ortake e krimit të organizuar. Gjaku dhe sakrifica sublime e tyre nuk do të shkojë dëm!

Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha kujton 4 efektivët e Policisë të vrarë në krye të detyrës Fatos Xhani, Altin Dizdari, Kastriot Feskaj dhe...