• Home
  • BOTA
  • May: Negociatat për Brexitin kanë hyrë në grackë
BOTA

May: Negociatat për Brexitin kanë hyrë në grackë

Spread the love

Kryeministrja britanike, Theresa May, është shprehur se negociatat për Brexit-in kanë hyrë në grackë, pasi Bashkimi Europian (BE) hodhi poshtë propozimet e saj për braktisjen e bllokut.

May theksoi se “është e papranueshme” që BE-ja hodhi poshtë planin e saj pa mos ofruar alternativë.

Presidenti i Këshillit Europian, Donald Tusk, në samitin në Salzburg tha se plani i kryeministres britanike “nuk do të funksiononte”.

Të dyja palët dëshirojnë të arrijnë marrëveshje, por se akoma nuk ka pajtueshmëri rreth çështjeve kyçe për marrëdhëniet e ardhshme tregtare dhe kufirin irlandez.

May po ashtu bëri thirrje për angazhim serioz me qëllim që të zgjidhen problemet./Rtv Drita/

Related posts

Kenia, OKB paralajmëron për sëmundje pas përmbytjeve

dritatv

Britania jep alarmin: Shumica e paketimeve ushqimore, të pariciklueshme

dritatv

Turqia restauron Xhaminë Ketchaoua, simbolin e pavarësisë së Algjerisë

dritatv

Leave a Comment