Matcha, bima me veti të jashtëzakonshme medicinale e ardhur Lindja

Matcha është një nga risitë dhe trendet me të shumëpërfolura të momentit.

Së fundmi, kemi dëgjuar të flitet për çajin matcha, me ujë apo qumësht, për ëmbëlsirat me shije matcha, maskat me matcha dhe elementë të tjerë që na e bëjnë të na tingëllojë si një përbërje ekzotike dhe mjaft aktuale.

Por, në të vërtetë tradita e pluhurit Matcha daton shekuj e shekuj më parë, qysh nga kur Kina drejtohej nga dinastitë, e Japonia qeverisej nga Klanet Shogun.

Matcha është një pluhur i imët që përftohet nga majat e gjetheve të një lloji të caktuar çaji jeshil. Së pari, kjo teknikë u përdor në Kinë nga shekulli i VII deri në shekullin e X; çaji jeshil piqej për t`u tharë në mënyrë që të mund të kompresohej në “tulla” që do ta lehtësonin transportimin dhe tregtimin e tij.

Përsosja e përbërjes të Matchës ka ardhur në sajë të kultivimit të farave të çajit jeshil nga murgjit Budist të tempujve Zen dhe Chen. Nga aty ka gjeneruar gjithashtu rituali i bërjes të çajit. Ceremonia e quajtur “Chado” që do të thotë, “Rruga e çajit” ose “ Mënyra e të bërit çaj” është e konceptuar mbi pesë elemente kyç: WA – KEI – SEI dhe JAKU që janë përkatësisht: harmonia, respekti, pastërtia dhe qetësia.

Pluhuri, në vetvete, sot tregtohet në tre kategori ose Grada:

Grada ceremoniale – është matcha e përdorur në tempuj, që veçohet si nga rritja e bimës e deri tek shtypja në sajë te gurëve të granitit, ky është versioni më i kushtueshëm i matchës dhe dallohet për shijen UMAMi të tij./Top Channel/

- ISLAMSHOP.CH -

LEXO MË SHUMË

Kurban Bajrami boshatis plazhin e Durrësit

Festa e Kurban Bajramit boshatisi këtë të martë plazhin e Durrësit! Një vëzhgim me kameran e Ora News në plazhin më të madh të vendit...

“Në vitin 2015 Izraeli dhe Egjipti kërkuan që SHBA të bombardojë Iranin”

Ish-sekretari amerikan i Shtetit, John Kerry tha se Izraeli dhe Egjipti në vitin 2015 kanë kërkuar nga administrata e ish presidentit të SHBA-ve Barack...

Pakistani kritikon sanskionet e njëanshme të SHBA-së ndaj Turqisë

  Ministria e Jashtme e Pakistanit ka kritikuar sanksionet e Shteteve të Bashkuara të Amerikës kundër Turqisë, duke riafirmuar "mbështetjen e saj të fortë për...

Së fundi

Itali, konfirmohen 681 vdekje të reja nga COVID-19

Italia ka raportuar 681 vdekje të reja nga koronavirusi i ri (COVID-19), duke e çuar në 15.362 numrin e përgjithshëm të vdekjeve nga virusi...

Apeli i ri i IKShP-së: E kemi ende situatën nën kontroll, ju lutem rrini në shtëpi

Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik ka lëshuar një apel tjetër sa i përket gjendjes me koronavirusin në Kosovë, specifikisht respektimit të masave kundër përhapjes...

Kosova me më së paku të prekur me Covid-19 në rajon, prin Serbia

Republika e Kosovës po del të jetë vendi me më së paku persona të infektuar më koronavirus në rajon. Kosova deri më tani ka të...