Marrëveshje të fshehtë Rama-Basha? Flet Berisha

Ish-kryeministri Sali Berisha ka hedhur poshtë çdo aludim për një marrëveshje të fshehtë Rama – Basha. Ai tha se zgjedhje me Ramën kryeministër nuk mund të ketë, por opozita nuk mund të refuzojë diskutimet për reformën zgjedhore.

“Kjo reformë elektorale nuk garanton zgjedhje të lira dhe të ndershme, por kjo është jetike për ne.
Ka një platformë me 9 kushte. Nëse opozita e kundërshtonte sot tryezën e dialogut, nëse unë do të isha socialdemokrat gjerman do thoja në parlament se opozita shqiptare është anti-kombëtare dhe nuk lejon hapjen e negociatave.

Asnjë diskutim nuk ka se një akt tryeze zgjon një seri pikëpyetjesh. Nuk merrem me asgjë tjetër vetëm me domosdoshmërinë që kanë zgjedhjet. Opozita nuk mund të refuzojë tryezën e zgjedhjeve. Nëse refuzohet tryeza për zgjedhjet unë i pari do të thoja që “kjo opozitë nuk do zgjedhjet”

Me Edi Ramën kryeministër zgjedhje nuk mund të ketë. Negociatat për reformën? Ka pasur bisedime, por jo presion. Marrëveshje në prapaskenë? Absolutisht, ju garantoj se në dijeninë time nuk ka asnjë marrëveshje. Ju garantoj. Ju garantoj që jo. Në dijeninë time, absolutisht.

Takim Rama Basha në një vend të huaj? Lorenc, (Vangjeli) ti bie viktimë e zyrës së Fugës. Si mund të të mashtrojë Fuga ty? Të të viktimizojë Fuga është fatkeqësi. Asnjë takim dhe marrëveshje të fshehtë nuk ka, por është një strategji e hershme e Ramës që hap gjithmonë fjalë se po negocion me Bashën.

Në rast se Rama nuk u përmbys dhe zgjedhjet u bënë, e domosdoshme ishte reforma. Nuk e besoj që opozita nuk e ka të qartë se me Ramën nuk ka zgjedhje, por këtë detyrim para shqiptarëve ajo e ka të dyfishtë” – tha Berisha në “Opinion”.

- Reklamë -

LEXO MË SHUMË

Shqipëri-Maqedoni, mbledhja e përbashket e qeverive të premten

Mbledhja e parë e përbashkët mes qeverisë së Shqipërisë dhe asaj të Maqedonisë do të zhvillohet në Pogradec ditën e premte. Lajmi është konfirmuar nga...

Ankesat e qytetarëve të Tiranës vënë në lëvizje policinë rrugore

    Masat e policisë së Tiranës janë fokusuar në monitorimin dhe kontrollet e përbashkëta policore për parandalimin e aksidenteve rrugore dhe evidentimin e shkeljeve administrative,...

Maqedonia shënon Ditën Botërore të Mjedisit

  Ministria e Mjedisit Jetësor dhe Planifikimit Hapësinor e Maqedonisë dhe Zyra e Programit të Kombeve të Bashkuara për mjedisin jetësor, në bashkëpunim me Qytetin...

Së fundi

PDIU thirrje: Akti i Presidentit mundësi për një pakt kombëtar

Partia Drejtësi Integrim dhe Unitet iu ka bërë thirrje të gjitha forcave politike për dialog e kompromis. Duke vlerësuar vendimin e Presidentit të Republikës...

Rreziku në plazhin e “vdekjes”, policia bashkiake në patrullim

Gjatë kësaj fundjave pati dyndje pushuesish në plazhin e Porton Novës. Edhe pse njihet si një nga plazhet më të rrezikshëm pasi disa persona...

“Në 3 janar do ikni nga hotelet”, banorët e prekur nga tërmeti në grevë urie. Refuzojnë ushqimin

Banorët e Thumanës, të cilat pas tërmetit shkatërrimtar të 26 nëntorit u strehuan në hotelet e Shëngjinit,...